reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Apple M1 M1X

Yeni M1X işlemcili Mac ürünleri ve çıkış dönemleri netleşiyor

Apple, Apple Silikon işlemci dönemini M1 ile başlattı ve devamını M1X ile getirecek. İşte bu işlemci yakında üç farklı Mac bilgisayar içerisinde olacak.

Apple, beklenmesine rağmen WWDC21’de karşımıza yeni MacBook modelleriyle çıkmadı. Ancak Apple’ın WWDC21 için yayımladığı videoya eklediği etiketler üzerinden M1’in yerini alacak işlemcinin M2 değil M1X olarak isimlendirileceği netleşti.

Firma video etiketlerine “m1x macbook pro” ibaresini dahi eklemişti. İşte bu işlemci, daha önce sağlam bilgiler vermiş bir kaynağa göre 2021’de üç farklı üründe yer alacak.

Bunların ikisi uzun zamandır gündemde olan 14 inç ve 16 inç ekranlı yeni MacBook Pro dizüstüler olacak. Aynı zamanda kaynak M1X işlemcinin güncellenen Mac mini içerisinde de yer alacağını aktarıyor.

Bu üç ürünün de 2021’in dördüncü çeyreğinde yani sonunda geleceği aktarılıyor. Ürünlerin iPhone 13 ailesiyle beraber eylül ayındaki donanım odaklı etkinlikte lanse edilmesine artık kesin gözüyle bakılıyor.

Bildiğimiz kadarıyla bu yeni Apple Silikon işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak. Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

M1X işlemcili yeni MacBook Pro modelleri hakkında başka ne biliyoruz?

Yeni işlemci üzerinden modeller 64 GB’a kadar RAM ile donatılabilecek. Şu an mevcut Apple Silikon işlemci M1 sadece 16 GB RAM ile donatılabiliyor ve bu bazı kişilere hiç yeterli gelmiyor. M1X bu açıdan profesyonelleri daha çok memnun edecek.

Bu arada tekrar hatırlatalım. 14 inç ve 16 inç MacBook’lar mevcut Pro’lardan daha modern bir tasarımla gelecek ve SD kart yuvası ile mıknatıs temelli MagSafe şarj sistemine sahip olacak. Birden fazla USB-C portu ile donatılacak dizüstülerde bir HDMI portunun olacağı aktarılıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın