reklamı kapat

POPÜLER

Apple mac mini

Taze tasarım, M1X işlemci; yeni nesil Mac mini çok yakında

Teknoloji devi Apple, yeni nesil ya da “gerçekten” yeni nesil Mac mini için hazırlıklarını tamamlamak üzere. M1X işlemcili model kapıda.

Apple’ın M1 işlemcili Mac mini bilgisayar modeli yeni nesildi ancak aslında tam da yeni değildi. Çünkü ürün eski neslin kasasını taşıyordu. Mark Gurman’a göre gerçekten yeni nesil model önümüzdeki aylarda geliyor.

Bu modelin iPhone 13’ler ile eylül ayında değil, yeni nesil MacBook Pro’lar ile kasım ayındaki Mac odaklı etkinlikte lanse edilmesi bekleniyor. Satışın ise 2021 bitmeden başlaması (Aralık olabilir) bekleniyor.

Tasarımı yüzde 99 ihtimalle yukarıdaki gibi olacak model, mevcut sürümden daha ince olacak, 24 inç iMac gibi manyetik güç portu kullanacak ve daha fazla giriş çıkış portunu beraberinde getirecek.

Gerçek yeni nesil Mac mini’ye gücünü ise M1’de biraz daha güçlü M1X işlemci verecek. Bu yeni bilgisayar hemen her açıdan profesyonel kullanıcıları daha fazla memnun edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Mac mini merak edilirken, yeni nesil MacBook Pro modelleri için neler biliyoruz?

Apple M1X işlemcili 14 inç ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri yepyeni bir altyapı üzerine kuruluyor. Mini-LED ekrana sahip olacak yeni modeller ile tasarım güncellenecek ve dizüstülerin bünyesine HDMI ve SD kart yuvası gibi portlar konulacak. Ayrıca ürünlerde şarj için mıknatıs temelli yeni MagSafe de kullanılacak.

Modellerin performansı da yeni Apple Silikon işlemci özelinde yüksek olacak. Mac mini’de de olacak M1X isimli yeni Apple Silikon işlemci, şimdi açıklamak gerekirse sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak.

Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yeni işlemci ile aynı zamanda modeller 64 GB’a kadar RAM ile de donatılabilecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın