reklamı kapat

POPÜLER

Facebook WhatsApp

iPad için WhatsApp çok yakında karşımıza çıkabilir

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden WhatsApp, bugün bir kez daha iPad sürümü ile gündemde yer alıyor.

WhatsApp, uzun zamandır iPad için de aktif olarak geliştiriliyor ve bu konuda yeni bilgiler var. WABetaInfo tarafından bulunduğu kadarıyla uygulama iPad’lerde “web sürüm” temelinde çalışmayacak.

Görünüşe bakılırsa Facebook burada direkt olarak iPad’e özel bir uygulama geliştirmiş ve bu da güzel görünüyor. Bu arada WhatsApp, iPad tarafında bağımsız olarak çalışıyor. Yani WhatsApp’ın kurulu olduğu ana telefon kapalı olsa dahi iPad sürümü kullanılabilecek.

Şimdilik sürümün tam olarak ne zaman çıkacağı bilinmiyor. Ancak beta sürümü hazır durumda. Bu açıdan çıkışın 1-2 ay içerisinde resmi olarak yapılması bekleniyor.

WhatsApp’ı dahi iPad dünyasına “özel uygulaması ile getirecek” olan Facebook, umuyoruz günün birinde Instagram için benzer bir adım atabilir.

Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, konuyla ilgili 2020 yılında yaptığı açıklamada firmanın iPad’e göre optimize edilmiş bir versiyonu geliştirmek adına yeterli kaynakları olmadığını belirtmişti.

Zamanında birçok kişiyi güldüren bu garip açıklamanın üzerinden çok zaman geçti ancak halen Instagram’ın kendisine özel bir iPad sürümü çıkmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp için başka planlar da bulunuyor

WhatsApp, biliyorsunuz uzun zamandır bir kaybolan mesaj altyapısına sahip. Bu sayede karşı tarafa gönderilen bir içeriğin belirlenen süre sonrasında otomatik olarak silinmesi sağlanabiliyor.

Firma burada şimdiye kadar 24 saat ve 7 gün sürelerini tanıyordu. Yeni beta sürümlerinde ortaya çıktığı kadarıyla bunlar arasına yakında 90 gün de dahil edilecek.

Yani kişiler gönderdiklerini bir mesajın ya da medya içeriğinin 90 gün sonra otomatik olarak karşı taraftan silinmesini sağlayabilecek.

90 günlük kaybolan mesaj altyapısı, aşırı hassas olmayan ancak uzun vadeli olarak karşı tarafın WhatsApp’ında kalması istenmeyen içerikler için güzel görünüyor. Bu imkanın çok yakında herkes için çıkması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın