reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1 MacBook Air Apple Silikon

Apple M1 bir başlangıçtı; esas performans artışı gelecekte olacak

Apple M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini yeni bir dönemi başlattı. Ancak bu cihazlar giriş seviyesinde yer alıyor.

Apple M1 işlemcili yeni nesil MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini, giriş seviyesinde olmasına performanslarıyla göz dolduruyor. Fiyatlarına nazaran sundukları güç gerçekten çok ama çok yüksek olan modeller, dediğimiz gibi yeni dönemin ilk modelleri konumunda yer alıyor. Ancak elbette Apple yerinde saymayacak. M1x, M2 ya da M3 olarak isimlendirilme ihtimali olan yeni işlemciler, çok ama çok daha yüksek performans getirecek. Hatta Bloomberg’in haberine göre M1’in yerini alacak üst seviye ilk Apple işlemcisi 20 çekirdekli bir kuruluma sahip olabilir. Burada 16 yüksek performans ile 4 verimlilik odaklı çekirdek bir araya geliyor. Üst seviye MacBook Pro, iMac ve ufak Mac Pro için tasarlanan işlemcinin, 32 çekirdekli versiyonu da olabilir duyumları geliyor.

Yeni işlemciler GPU yani grafik tarafında da dikkat çekecek. En üst seviyede firmanın tam 64 ya da hatta 128 çekirdekli bir GPU geliştirdiği iddia ediliyor. Ancak burada ilk aşama için daha gerçekçi çekirdek sayıları 16 ya da tercihe bağlı olarak en üstte 32 olacak gibi görünüyor. Apple’ın yeni GPU’ları AMD ve Nvidia’nın sunduklarından birkaç kat daha iyi olacak iddiası da söylenenler arasında yer alıyor. M1’in şimdiden yapabildikleri, AMD ve Intel’i oldukça endişelendiriyor. Gelecek bunlar arasına Nvidia da katılacak izlenimi oluşuyor.

Apple M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini için tam Türkiye fiyatları şöyle:

Fiyatlara tekrar baktığımız zaman Apple M1 işlemcili 13 inç MacBook Air modeli için 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon sunuluyor. İlginç olarak diğer tüm modellerden fark olarak 8 değil 7 çekirdekli GPU taşıyan alttaki sürüm 10.999 TL‘den, diğeri 13.699 TL‘den başlıyor. M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro için de 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel seçenek mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir seçenek 14.299 TL‘den, diğeri 16.499 TL‘den başlıyor. Apple M1 işlemcili Mac mini için de diğerleri gibi 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon mevcut. Bunlardan birisi 7.899 TL, diğeri ise 10.099 TL‘den başlıyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone 12’lerin LiDAR sistemine yakında bakın