reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1 sürüm

Intel sürüm

Apple M1 işlemcili MacBook Air ve Pro parçalarına ayrıldı; şaşırtıcı benzerlik ortaya çıktı

Apple M1 işlemcili yeni nesil MacBook Air ve MacBook Pro modelleri alanın uzmanı iFixit tarafından parçalarına ayrıldı.

Apple M1 işlemcili yeni nesil MacBook Air ve MacBook Pro, iFixit tarafından yapılan incelemeye ve karşılaştırmaya göre Intel işlemcili versiyonlarıyla hemen hemen aynı iç tasarıma sahip. Yani Apple iç tasarımda büyük bir adım atarak kendi işlemcisine geçmesine rağmen büyük değişiklikler yapmamış. Bu elbette ilginç görünüyor ve bir açıdan da şaşırtıyor. Ancak Apple burada oturmuş seri üretim yapısını bozmak istememiş olabilir yorumları geliyor. Bu da aslında Covid-19 döneminde mantıklı duruyor. Örneğin M1 işlemcili Mac mini’nin de içinde büyük bir boş alan bulunuyor. O ürün de “daha ufak yapılabilirdi” şeklinde yorumlar alıyor. Apple M1 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro‘da aşağıda da görebileceğiniz üzere RAM’ler direkt olarak işlemcinin içerisinde yer alıyor. Bu işlemci GPU birimini de bünyesinde barındırıyor ve sadece MacBook Pro ve Mac mini içerisinde fan ile destekleniyor. MacBook Air fansız geliyor ancak yine de inanılmaz yüksek bir performans sunuyor. M1 işlemci pazarda adeta devrim yapıyor ve Mac’leri artık gerçekten tüm rakiplerinden ayırıyor.

Apple M1 sürüm

Intel sürüm

Apple M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini için tam Türkiye fiyatları şöyle:

Fiyatlara tekrar baktığımız zaman Apple M1 işlemcili 13 inç MacBook Air modeli için 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon sunuluyor. İlginç olarak diğer tüm modellerden fark olarak 8 değil 7 çekirdekli GPU taşıyan alttaki sürüm 10.999 TL‘den, diğeri 13.699 TL‘den başlıyor. M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro için de 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel seçenek mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir seçenek 14.299 TL‘den, diğeri 16.499 TL‘den başlıyor. Apple M1 işlemcili Mac mini için de diğerleri gibi 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon mevcut. Bunlardan birisi 7.899 TL, diğeri ise 10.099 TL‘den başlıyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone 12’lerin LiDAR sistemine yakında bakın