reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Surface Laptop Apple Silikon AMD ARM Go

Apple Silikon işlemcilere bir rakip de Microsoft tarafından geliyor

Apple Silikon işlemcileriyle bilgisayar dünyasında yeni bir dönem başlatan Apple, sektörün dönüşümünde yalnız kalmayacak. Bu konuda Microsoft da çalışıyor.

Apple Silikon ya da ilk model adıyla Apple M1 işlemcili yeni nesil MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini, biliyorsunuz performanslarıyla göz dolduruyor. Direkt olarak ARM mimarisi üzerine kurulan Apple M1, yukarıda da dediğimiz gibi bilgisayar pazarında tek kalmayacak. Snapdragon işlemcilerin arkasındaki Qualcomm’un hali hazırda dizüstüler için ARM mimarili işlemcileri bulunuyor. Bunlar arasına yani kendi ARM işlemcisi üretecek isimler arasına yakın zamanda AMD de eklenecek. Aynı zamanda yazılım devi Microsoft da elindeki büyük maddi güç ile ARM temelli kendi işlemcilerini geliştiriyor. Firmanın bu işlemcileri sunucu sistemleri ve gelecek Surface modellerine koymak istediği aktarılıyor. Bu açıdan Intel için gelecek oldukça karanlık görünüyor. ARM mimarili işlemciler daha yeni başlıyor ve buna rağmen şimdiden Intel’in belirli modellerini adeta denize döküyor.

Apple Silikon işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini için tam Türkiye fiyatları şöyle:

Fiyatlara tekrar baktığımız zaman M1 işlemcili 13 inç MacBook Air modeli için 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon sunuluyor. İlginç olarak diğer tüm modellerden fark olarak 8 değil 7 çekirdekli GPU taşıyan alttaki sürüm 10.999 TL‘den, diğeri 13.699 TL‘den başlıyor. M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro için de 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel seçenek mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir seçenek 14.299 TL‘den, diğeri 16.499 TL‘den başlıyor. M1 işlemcili Mac mini için de diğerleri gibi 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon mevcut. Bunlardan birisi 7.899 TL, diğeri ise 10.099 TL‘den başlıyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone 12’lerin LiDAR sistemine yakında bakın