reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1 MacBook Air Apple Silikon

Apple M1 işlemciye bir rakip de AMD’den mi geliyor?

Apple M1 işlemci ile bilgisayar dünyasında yeni bir dönem başlatan Apple, sektörün dönüşümünde yalnız kalmayacak. Bu konuda AMD de gündemde.

Apple M1 işlemcili yeni nesil MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini, performanslarıyla göz dolduruyor. Intel ve AMD’nin hakim olduğu x86 işlemcilerden farklı olarak ARM mimarisi üzerine kurulan Apple M1, yukarıda da dediğimiz gibi bilgisayar pazarında tek kalmayacak. Qualcomm’un hali hazırda dizüstüler için ARM mimarili işlemcileri bulunuyor. Bunlar arasına yakın zamanda AMD de eklenecek. Sağlam bir kaynağa göre AMD ciddi ciddi bir Apple M1 rakibi işlemci geliştiriyor. Şimdilik burada iki versiyonun adı geçiyor. Bir sürümde RAM’in entegre olduğu, diğerinde ise ayrı olduğu aktarılıyor. ARM mimarili AMD işlemcinin neredeyse hazır olduğu ve 5 nm üretim sürecinden çıkacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. ARM temelli AMD işlemcinin yüksek performansı düşük enerji ve ısı ile birleştireceği ve özellikle dizüstü modellerine odaklanacağı aktarılıyor.

Apple M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini için tam Türkiye fiyatları şöyle:

Fiyatlara tekrar baktığımız zaman M1 işlemcili 13 inç MacBook Air modeli için 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon sunuluyor. İlginç olarak diğer tüm modellerden fark olarak 8 değil 7 çekirdekli GPU taşıyan alttaki sürüm 10.999 TL‘den, diğeri 13.699 TL‘den başlıyor. M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro için de 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel seçenek mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir seçenek 14.299 TL‘den, diğeri 16.499 TL‘den başlıyor. M1 işlemcili Mac mini için de diğerleri gibi 8 GB RAM’e ve 256 GB ile 512 GB SSD’ye sahip iki temel versiyon mevcut. Bunlardan birisi 7.899 TL, diğeri ise 10.099 TL‘den başlıyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone 12’lerin LiDAR sistemine yakında bakın