reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 Mini

Apple’a iPhone 12 zorlaması: “Kutulara şarj cihazı konulmalı”

Apple, iPhone 12 modellerinin kutusundan 5W’lık şarj cihazını ve kulaklığı kaldırdı. Firma bu konuda Brezilya özelinde bir sorun yaşıyor.

Daha önce söylediğimiz gibi bu aksesuar kaldırma kararını çevreyi korumak için aldığını aktaran teknoloji devi, iPhone 12 modellerinin kutusuna sadece bir Lightning / USB-C kablo koymuş durumda. Kişilerin yeni cihazlar için ya hali hazırda ellerindeki şarj adaptörünü kullanması ya da yeni bir şarj adaptörü alması gerekiyor. Firma ayrıca bu durumu sadece yeni modeller değil eskilere de genişletti. Yapılan güncelleme ile yeni üretilen iPhone 11, iPhone SE 2020 ve iPhone XR‘ların kutusundan da güç adaptörü ve kulaklık kaldırılmış durumda. Ancak Brezilya bundan hoşnut değil. Şimdilik süreç São Paulo özelinde ancak genel olarak bir adım atılacak gibi duruyor.

Söylendiği kadarıyla Apple ile görüşme yapan São Paulo yönetimi, Apple’ın yeni modellere şarj cihazı koymasını istiyor. Apple ise sürece yukarıdaki “çevreci yaklaşım” üzerinden karşı çıkarak cevap veriyor. Ancak yönetim bunu uygun bulmuyor. Şu an yüzde 100 alınmış bir karar yok. Fakat yakında karar çıkacak ve iPhone 12 modellerinin ve diğerlerinin yanında şarj cihazı verilmesi zorunlu kılınacak bilgisi geliyor. Yukarıda da dediğimiz gibi daha sonra kararın tüm Brezilya için gerçeli olacağı söyleniyor. Bu da elbette Apple için kötü duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 12 serisi için Apple, Fransa’da kulaklık vermek zorunda kaldı

Fransa’da 14 yaşının altındaki çocukları elektromanyetik dalgalardan korumak adına konulan yasa nedeniyle firma oradaki modellerinde şarj cihazı değil ancak kulaklık vermeye devam ediyor. Yani Fransa’da satılan tüm yeni ya da eski iPhone’ların kutusundan kablolu EarPods kulaklık çıkıyor. Firma burada kutu içinde kutu çözümünü uyguluyor. Fransa’da iPhone 12’lerden alanlara iki adet kutu geliyor. Birisinden telefon, diğerinden ise basit kulaklık çıkıyor.

iPhone 12’lerin tanıtım videoları