reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 işletim sistemi ile performans artacak [Video]

Microsoft, 24 Haziran tarihinde Windows 11 işletim sistemini tanıtacak. İşte bu sürüm ile performans konusunda artış olacak.

Windows 11 için biliyorsunuz geçtiğimiz hafta bir ISO yükleme dosyası sızdırıldı ve işletim sistemi erkenden detaylandı. Kısa süre önce Microsoft bu dosyanın gerçek olduğunu da resmi olarak doğruladı.

Getirdiği temel yeniliklere ve arayüzüne aşağıdaki Twitter videosunda bakabileceğiniz sürüm, YouTuber Ben Anonymous tarafından hazırlanan yukarıdaki videoda performans açısından değerlendirildi.

Kaynak tarafından elde edilen sürüm üzerinde yapılan testlere göre işletim sistemi Windows 10’dan 3 saniye daha hızlı açılıyor. Burada süre 16 saniyeden 13 saniyeye düşüyor.

Yapılan performans odaklı testlerde ise Windows 10 ile Windows 11 arasındaki puanlarda hatırı sayılır bir fark yer alıyor. Buradan Windows 11’in yerini alacağı sürümden daha yüksek performans sunacağı açık şekilde görülüyor. 

Bu performans farkı elbette oyunlarda da kendisini gösterecek ve kişilere aynı sistemlerde biraz daha yüksek kare hızları olarak dönecek.

Sızdırılan ilk ISO dosyasındaki sürüm ile performans konusunda pek fark bulunmamıştı. YouTuber Ben Anonymous tarafından kullanılan sürüm ise daha oturmuş ve çıkışa hazır sürüm gibi görünüyor.

Bu durum yani performans artışı elbette sevindiriyor. Microsoft’un arka planda yaptıkları ile gelen yeniliklerin sisteme yük bindirmeyecek olması özellikle eski sistemlere sahip kişilerin Windows 11’e geçişini kolaylaştıracaktır.

Çünkü çoğu kişi performans düşecek korkusuyla yeni sürümlere geçmiyor ve en kötüsü güncellemeleri zamanında yapmıyor. Bu da büyük riskler meydana getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11, Windows 10 sahiplerine ücretsiz olabilir

Bu halen kesin değil ancak yüzde 99 ihtimalle gerçek olacak. Biliyorsunuz Apple da yeni işletim sistemlerini ücretsiz olarak yayımlıyor. Genel olarak devrimsel olmasa da birçok kalemde elde geçirilen Windows 11, yeni bir dönemi başlatıyor ve bu da sevindiriyor.

Windows 11 sayesinde Windows 10 sonrasında çıkan güvenlik güncellemelerini atlayan / yapmayan birçok kişinin sistemi çok daha güvenli hale gelecek.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın