reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 ile çoklu monitör yönetimi kolaylaşıyor

Microsoft, 24 Haziran tarihinde Windows 11 işletim sistemini tanıtacak. İşte bu sürüm için detaylar gelmeye devam ediyor.

Windows 11 için çıkan ISO dosyası, sürüm hakkında çok sayıda bilgi sahibi olmamıza imkan tanıdı. İşte bunlardan birisi de monitör yönetimi oldu.

Bulunduğu üzere yeni sürümde iki ya da üç farklı monitör kullananları çok memnun edecek bir özellik olacak. Windows 11, monitörlere atılan / konulan pencerelerin yerlerini hatırlayabilecek.

Böylelikle sistem uykudan uyandırıldığı ya da örneğin dizüstü monitörlerden ayrıldığı ve yeniden takıldığı zaman pencerelerin tekrardan ayarlanması gerekmeyecek. Bu gerçekten çok kullanışlı görünüyor ve kişileri sevindiriyor.

Kullanıcılar bunu şu an genelde üçüncü parti uygulamalar yardımıyla yapıyordu. Sürecin yerleşik olarak sunulacak olması elbette herkesin hayatını daha kolay hale getirecek.

Bu arada Windows 11’de bağlı monitördeki pencereler, eğer monitör çıkarılırsa otomatik olarak küçültecek. Böylelikle diğer monitördeki pencerenin ana monitöre çekilmesine gerek kalmayacak. O pencereler alt taraftan ana monitörde ya da dizüstü ana ekranında açılabilecek.

Windows 11’in nasıl göründüğünü Tom Warren tarafından paylaşılan aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

Windows 11 ile performans artıyor

Yapılan testlere göre işletim sistemi Windows 10’dan 3 saniye daha hızlı açılıyor. Burada süre 16 saniyeden 13 saniyeye düşüyor.

Yapılan performans odaklı testlerde ise Windows 10 ile Windows 11 arasındaki puanlarda hatırı sayılır bir fark yer alıyor. Buradan Windows 11’in yerini alacağı sürümden daha yüksek performans sunacağı açık şekilde görülüyor. 

Bu performans farkı elbette oyunlarda da kendisini gösterecek ve kişilere aynı sistemlerde biraz daha yüksek kare hızları olarak dönecek.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın