reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 tasarımı için ilk sızıntı yapıldı; işte öğrenilenler [Video]

 - Güncelleme: 15 Haziran 2021 21:02

Microsoft, biliyorsunuz 24 Haziran tarihinde Windows 11 işletim sistemini tanıtacak. İşte bu lansman öncesinde bir sızıntı yapıldı.

Windows 11 işletim sistemi çıkmadan karşımızda yer alıyor. The Verge’den Tom Warren’ın aşağıda paylaştığı videoda tasarımını görebileceğiniz yeni sürüm, tasarımsal olarak devasa bir devrim taşımıyor.

Ancak elbette Windows 11 özelinde yapılan iyileştirmeler bulunuyor. Windows 10’dan birçok kalemde biraz daha modern görünen ve dark modu bulunan yeni sürüm, genel olarak akla iptal edilen Windows 10X sürümünü getiriyor.

Windows 11’de alt menüdeki simgeleri merkeze alan Microsoft, başlangıç menünüsü de geliştirmiş. Burada sistemi kapatma hızlı şekilde yapılabiliyor, kişilerin karşısına sık kullanıldığı için tavsiye edilen içerikler çıkıyor ve bu bölüme belirli uygulamalar sabitlenebiliyor. Burada kişisel profile hızlı erişim de sunuluyor.

Arama sistemini değiştiren, yeni simgeler getiren ve widget’lar ile yeni bir kullanıcı deneyimi sunan yeni Windows, artık kesin olarak Windows 11 ismini taşıyor. Son sızıntı ile bu da net olarak kesinleşmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 için daha önce sızanlar şunlardı

Yeni sürüm ile Microsoft ilk olarak yerleşik marketi güncelleyecek. Yeni Windows uygulama marketi çok daha fazla kişiye / şirkete açılacak ve özellikle oyun konusunda çok daha rekabetçi hale gelecek. Burada tasarım değişecek. Bu tasarım henüz görünmüyor.

Microsoft yeni market ile Steam ve Epic Games karşısında daha fazla söz sahibi olmak istiyor ve satışlardan alınan payı düşürüyor. Bu arada Microsoft, Windows 10X için hazırlanan yenilikleri ilerleyen dönemde ya da ana sürümle Windows 11’e de getirecek. Böylelikle 10X için yapılan çalışmalar boşa gitmemiş olacak.

Windows 11’in standart duvar kağıtları şunlar olacak:

Windows 11’in başlangıç sesine de aşağıdan göz atabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın

İLGİLİ HABERLER