reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S Plaid

Tesla Model S Plaid için çıkan ilk 2 saniyede 100 km/s hız videoları [İzle]

Kısa süre önce Model S Plaid+ sürümünü “gerek yok” diyerek iptal eden Tesla, Tesla Model S Plaid içinse çıkışı tam olarak gerçekleştirdi.

Tesla geçtiğimiz aylarda performans odaklı hazırlanan Tesla Model S Plaid ve Model S Plaid+ sürümlerini duyurmuştu. Bu araçlardan sadece Model S Plaid yollara çıkıyor ve dün akşam araç için resmi lansman yapıldı.

Bu lansmanda aracı kullanma şansı elde edenler de oldu. Model S Plaid, hatırlamak adına 627 km menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabiliyor.

Aracı etkinlikte test edenlere göre araç gerçekten bu hızı elde edebiliyor. Hatta Model S Plaid 2 saniyede 100 km/s hızı içerisinde dört kişi varken dahi yerine getirebiliyor.

Bunun için etkinlikte çekilen bazı videolar hemen aşağıda yer alıyor. Her zaman olduğu gibi Tesla’ların hızlanması içerisindeki kişilere inanılmaz bir şaşkınlık ve keyif veriyor.

Model S Plaid için açıklanan 160 km/s hızlanma değeri ise sadece 4 saniye seviyesinde yer alıyor. Bu değerler dört kişilik bir sedan otomobil için akıl almaz seviyede yer alıyor.

Aşağıdaki videoda aracın fütüristik direksiyonu da görülüyor. Ancak bu direksiyon istenirse geleneksel bir tasarımda da alınabiliyor. Bu yarım yapı herkese hitap etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S Plaid için maksimum hız şimdilik düşük kalacak

Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. İşte bu konuda dün bir geri adım geldi. Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak.

Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.

Araç için dün daha çıkmadan bir zam da yapılmıştı. Buna göre Model S Plaid sürümü ABD’de 120 bin dolardan değil, 130 bin dolardan satışa sunuluyor. Tesla, aracın çıkışından hemen önce fiyatı 10 bin dolar artırmış durumda.