reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S Plaid

Tesla Model S Plaid, yarış sürümüyle Pikes Peak yoluna çıktı [Video]

Kısa süre önce resmi olarak lanse edilen Tesla Model S Plaid, bu sefer hazırlanan yarış sürümüyle Pikes Peak yoluna çıktı.

Tesla Model S Plaid için Unplugged Performance tarafından hazırlanan özel yarış sürümünü, dünyanın en zorlu etaplarından Pikes Peak üzerinde görmek ister misiniz?

Buna cevabınız evet ise yukarıdaki video sizi Randy Pobst kontrolünde bu inanılmaz zorlu piste götürüyor. Bu videoda kullanılan Model S Plaid, söylendiği kadarıyla performans konusunda stok yapıyı benimsiyor.

Ancak araçtaki lüks tüm unsurların ortadan kaldırıldığı ve buna bağlı olarak ağırlığın ciddi oranda azaltıldığı belirtiliyor. Ayrıca araçta özel aerodinamik parçalar da bulunuyor. Bunlar sayesinde bu özel Plaid sürümü stok sürümden daha yüksek bir performans getiriyor.

Sürücü Randy Pobst, hatırlarsınız Tesla ve Pikes Peak konusunda en son yaptığı kaza ile gündeme gelmişti. Pobst, uzun süre önce Pikes Peak denemesinde Tesla Model 3 ile önemli sayılacak bir kaza geçirdi.

Tam viraja gelirken meydana gelen bu kazada Pobst yaralanmadı ancak aracın ciddi hasar aldığı aktarıldı. Bu kazanın oluş şekli Pikes Peak yolu için gerçekten oldukça korkutucu bulunmuştu. Biliyorsunuz yolun son bölümleri çok ciddi uçurumlardan oluşuyor ve kesinlikle hata affetmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S Plaid için normalde performans değerleri nasıl?

Model S Plaid, 627 km menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabiliyor. Araç için açıklanan 160 km/s hızlanma değeri ise 4 saniye seviyesinde yer alıyor.

Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. Bu konuda geçtiğimiz hafta bir geri adım geldi. Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak.

Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.