reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tesla Model S

Tesla Model S “Plaid” prototipini Nürburgring’de sınırları zorlarken izleyin [Video]

Tesla Model S “Plaid” prototipi geçtiğimiz haftalarda söz verildiği gibi yeniden Nürburgring’e geldi. Aracı limitleri zorlanırken gösteren bir video da çıktı.

Advertisement

Peki Tesla Model S “Plaid” prototipi bir kez daha Nürburgring’de ne arıyor? Bilmeyenler için geçtiğimiz ay Nürburgring pistine çıkan Porsche Taycan, firmanın kendi test sürücüsü Lars Kern ile elde edilen 7 dakika 42 saniyelik zamanla pistin “dört kapılı tamamen elektrikli otomobil” rekorunu eline almıştı. İşte bu rekora gözünü diken Elon Musk, kısa süre önce hazırlanan özel Tesla Model S prototipi ile Nürburgring’i 7 dakika 20 saniyede dönmeyi başardıklarını aktardı. Bu resmi olmayan derece ile pistin en hızlı dört kapılısı Model S olurken, firma bu derecenin daha da geliştirilebileceğini aktarmıştı. Musk, geçmiş tarihli açıklamasında aracın önümüzdeki ay Nürburgring‘e bir kez daha çıkacağını ve bu sefer 7 dakika 5 saniyelik sürenin deneneceğini söyledi. İşte bunun için Model S “Plaid” prototipi Nürburgring’de tur atmaya başladı. Hatta iki farklı araç ile denemeler yapan şirket, burada test edilen Plaid altyapısına sahip özel Model S’in 2020’de satışa sunulacağını da aktarıyor. Firma aslında Nürburgring rekor denemesi üstünden bu aşırı yüksek performanslı altyapı için çok sağlam denemeler yapıyor ve veriler elde ediyor. Bu iki prototipten birisiyle tur rekoru için resmi bir tur atılacağı da tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nürburgring tur rekoru için Tesla Model S ve Porsche Taycan çarpışması

Bu arada bilmeyenler için yukarıda bahsettiğimiz 7 dakika 42 saniyelik zaman, Porsche Taycan Turbo tarafından elde edilmiş. Bu modelin hatırı sayılır oranda daha güçlü Turbo S versiyonu da bulunuyor. Bu açıdan firmanın rekoru bir kez daha kırmayı deneyeceği düşünülüyor. Daha önce de söylendiğimiz gibi yeşil cehennem olarak da bilinen zorlu Nürburgring pisti üstündeki elektrik savaşları sürüyor.