reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S Plaid, sınıfında Nürburgring

Tesla Model S Plaid, sınıfında Nürburgring rekoru kırdı [Video]

Geçtiğimiz aylarda resmi olarak lanse edilen Tesla Model S Plaid, sınıfında Nürburgring rekoru kırdı. Güzel bir derece geldi;

Tesla Model S Plaid, en son gündemde dünyanın içerisinde gerçek anlamda oyun oynanabilen ilk seri üretim otomobil modeli olmasıyla ses getirmişti.

Model S Plaid içerisinde tam 10 terapflop (PS5 ile kağıt üstünde aynı güç) gücünde bir merkezi eğlence sistemi yer alıyor ve bununla araç içinde The Witcher 3 ile Cyberpunk 2077 oynanabiliyor.

Şimdi ise aracın efsane Nürburgring pistinde rekor kırdığı duyuruldu. Araç, herkese satışın yapılan elektrikli sedan otomobil sınıfında, stok haliyle elde edilen 7:30.909‘luk tur zamanıyla Nürburgring rekorunu eline geçirmeyi bildi.

Model S Plaid, söylendiği kadarıyla tam olarak 2019’da Porsche Taycan tarafından elde edilen bir önceki 7:42.34o‘lık rekoru geride bıraktı. Porsche Taycan’ın tam turunu aşağıda, Model S Plaid’in tam turunu  ise yukarıda izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S Plaid için performans değerleri nasıl?

Model S Plaid, 627 km menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabiliyor. Araç için açıklanan 160 km/s hızlanma değeri ise 4 saniye seviyesinde yer alıyor. Bu değerler dört kişilik bir sedan otomobil için akıl almaz seviyede yer alıyor.

Bu arada daha önce de aktarmıştı. Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. Bu konuda geçtiğimiz hafta bir geri adım geldi. Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak.

Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.