reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, sohbet yedekleri için de güvenliği artırıyor

Pazarın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, gizlilik konusunda bu sefer güzel bir haberle gündemde yer alıyor.

WhatsApp, iOS ve Android için yakında uçtan uca şifrelemeyi bulut sohbet yedekleri için de sunmaya başlıyor. Uzun zamandır beklenen bu özellik, kişilerin sohbet arşivlerini çok ciddi şekilde korumasına imkan tanıyacak. İmkan yakında herkes için açılacak.

Uçtan uça yapılan şifreleme sürecinde özel bir parola ya da 64 basamaklı şifreleme anahtarının kullanılması gerekiyor. Firma burada uyarıyor. Eğer parolanızı unutursanız sohbet yedeklerinizi gidebilir. Kağıt üzerinde bu yedeklere firma dahil kimse ulaşamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp tarafından sunulan uçtan uca şifreleme gerçekten ne kadar güvenli?

Hatırlamak adına WhatsApp, 2016 yılında karşılıklı iletişimde yüksek güvenlik için uçtan uca şifreleme dönemini başlattı. Firma bu güzel adım için için şunları söyledi:

“WhatsApp, uçtan uca şifrelenmiş mesajların içeriğini hiçbir şekilde göremez veya aramaları dinleyemez. Bunun nedeni, WhatsApp üzerinden gönderilen ve alınan mesajların şifreleme ve şifre çözümleme işlemlerinin tamamen sizin cihazınızda gerçekleşmesidir.

Mesajlar cihazınızdan çıkmadan önce şifreleme kilidiyle güvence altına alınır ve bu kilidin anahtarı sadece alıcıda bulunur. Buna ek olarak, anahtarlar gönderilen her mesajda değişir.

Bütün bunlar perde arkasında olurken siz de cihazınızdaki güvenlik doğrulama kodunu kontrol ederek sohbetlerinizin korunduğunu doğrulayabilirsiniz.”

WhatsApp, kişilerin gönderdikleri mesajların kendileri tarafından dahi görülmediğini yıllardır açık şekilde vurgulayarak vurguluyor. Ancak bu tam olarak öyle değilmiş.

ProPublica tarafından yapılan haberler ve buna gelen resmi cevaplar, uçtan uca şifrelenen mesajların da “raporlama durumunda” gayet normal şekilde görülebildiğini gösterdi.

Eğer bir mesajı firmaya şikayet anlamında raporlarsanız, WhatsApp’ın anlaşmalı olduğu çalışanları bu mesajı ve mesajı anlamak için hemen önce atılan dört mesajı okuyabiliyor. Yani şifre çözülüyor ve içerik okunabilir hale geliyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti