reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp koronavirüs

WhatsApp tarafından test edilen yeni güvenlik özelliği

Halen milyonların kullandığı WhatsApp için bugün önemli bir gelişme daha gündemde. Güvenlik odaklı kilit sayılacak bir test yapılıyor.

WhatsApp, kişiler arasında yapılan görüşmeleri uçtan uca şifreleyerek güvenlik altına alıyor. Ancak bu durum Google Drive ya da iCloud sohbet yedekleri için böyle değil.

Burada sadece sunucu temelli şifreleme kullanılıyor ve bu da doğal olarak yüksek güvenlik getirmiyor. Bunun değiştirilmesi uzun zamandır isteniyor ve bu konuda güzel bir adım daha atılmış durumda.

Ortaya çıktığı kadarıyla Google Drive ya da iCloud gibi bulut sohbet yedeklerinin de uçtan uca şifrelenmesi için testler başladı. WhatsApp’ın en son Android betasına giriş yapan imkan, gerçekten faydalı ve kritik görünüyor.

Uçtan uca şifreleme sürecimde kişilerin özel bir parola belirlemesi de gerekiyor. Bu sayede şifreli sohbet yedeklerine erişim sağlanarak yeni bir cihaza geçildiği zaman kolay şekilde yükleme yapılabiliyor. Özelliğin yakında herkes için aktif edilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp için çoklu cihaz desteği test ediliyor

WhatsApp için uzun zamandır beklenen bir yenilik hayata geçiyor. Firma geçtiğimiz hafta başlattığı beta testleri ile kişilerin örneğin masaüstünde WhatsApp kullanmak için telefon ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Biliyorsunuz WhatsApp’ın web sürümünü kullanmak için telefona ihtiyaç bulunuyor. İşte bu durumu yeni altyapı ile ortadan kaldıran firma, beta testinde servisi telefon dışı dört cihaza daha getiriyor.

Burada WhatsApp’ın kurulu olduğu telefon kapalı olsa dahi diğer cihazlarda iletişim kurulmaya devam edilebiliyor ve bu da gerçekten harika görünüyor.

Bu süreci toplu güvenliği sağlayarak sunmayı başaran yani uçtan uca şifrelemeyi ortadan kaldırmayan ana şirket Facebook, yeni dönemin herkese ne zaman kullanılacağını ise henüz açıklamıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti