reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp mesajları artık uçtan uca şifreleniyor

WhatsApp, kullanıcıların mesajlarını korumak için geliştirdiği uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıma sundu. Yaklaşık iki yıl önce yazılı mesajları şifrelemeye başlayan WhatsApp bu desteğini şimdi tüm iletişim araçlarına getirdiğini duyurdu.

iOS ve Android kullanıcıları için sunulan bu destek sayesinde kullanıcılar WhatsApp üzerindeki sesli aramalarında, video ve grup sohbetlerinde şifreleme imkanlarından yararlanabiliyor. Uçtan uca şifreleme yapıldığı takdirde mesajlar, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar, belgeler ve aramalar böyleyelikle güvenli bir şekilde korunuyor.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemenin çalışması için hem sizin hem de mesajlaştığınız kişinin uygulamanın en son sürümünü kullanması gerekiyor. WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin ediyor. WhatsApp’ın bile bu gönderilenleri okuyamadığı belirtiliyor. Bunun nedeni ise mesajlarınızın bir kilitle güvenlik altına alınmış olması. Kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunuyor. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi mevcut. Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya da gerek olmadığını belirtelim.

Bir kişiye gönderdiğiniz mesajların ve aramaların uçtan uca şifrelenmiş olduğunu doğrulamak için o kişinin telefonundaki kodu taramanız ve sizin kodunuzu taramasını istemeniz gerektiğini de unutmadan söyleyelim.