reklamı kapat

POPÜLER

uçtan uca şifreleme

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliği tehlikeye mi giriyor?

WhatsApp yetkilileri, uygulamadaki gönderilerin siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunabilmesini sağlayan özellik hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

WhatsApp’ta işler yine karışıyor mu? Ocak 2014’te uygulamanın Facebook tarafından satın alınmasıyla büyük değişimler geçiren WhatsApp’ın şimdi de uçtan uca şifreleme özelliğini kaybedeceği konuşuluyor. WhatsApp’ta reklam dönemi başlayacağı uzun süredir bilinen bir gerçekti fakat bu dönemin tam olarak hangi zaman diliminde yaşanacağı tam olarak bilinmiyordu. Gelecek sene reklam alacağı netleşmeye başlayan uygulamanın bu değişimi sonrası akıllara “Facebook, uçtan uça şifreleme özelliğinden fire mi verecek?“sorusunu gelmiyor değil. Hala pek benimsenmese de WhatsApp durumlarında görülecek olan reklamlar aracılığıyla kullanıcılar direkt olarak reklamı koyan şirketle iletişim kurabilecek. Bu özelliğin daha erken gelmesinin önündeki en büyük etken WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme özelliğiydi. Uygulamada reklam çıkmaya başlayacağı kesin gibi duruyorsa WhatsApp’ın kullanıcı gizliliğini koruyan o özelliğin son durumu ne olacak?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Şimdilik her şey yolunda”

WhatsApp adına konuşan firma sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre uçtan uca şifreleme özelliği için şimdilik herhangi olumsuz bir durum söz konusu değil. Yani bu, mesajlarınızın hala yalnızca siz ve iletişim kurduğunu lişi tarafından okunacağı anlamına geliyor. Uygulamaya reklam vermek için dahil olan üçüncü bir şirketin mesajlarınızı okuyabilmesi şu an için imkansız. Konuyla alakalı yorumlar da uçtan uca şifreleme özelliğinin Facebook’un gizlice silebileceği bir özellik olmadığı görüşünde. En azından Facebook’un böyle bir hamle yapmadan önce kullanıcıları gizliliklerinin tehlikeye girmeyeceği konusunda ikna etmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir

WhatsApp güvenlik açığı