reklamı kapat

POPÜLER

Windows Hello

Windows Hello yüz tanıma sistemi de kırıldı

Microsoft, son dönemde Windows 11 ve Windows 365 gibi güzel duyurular ile gündeme geliyor. Bu sefer ise Windows Hello odaklı olumsuz bir durum var.

En son detaylarına burada yer verdiğimiz Windows 365 altyapısı ile ses getiren Microsoft, biliyorsunuz Windows 10 işletim sisteminde Windows Hello isimli bir güvenlik sistemi kullanıyor.

Bu sistem destekli kameralar üzerinden Windows 10 bilgisayarlara giriş için yüz tanıma getiriyor. Şimdiye kadar “güvenlik” konusunda pek gündeme gelmeyen Hello altyapısı, ortaya çıktığı kadarıyla kırılabiliyor.

Bu bağlamda bir güvenlik araştırmacısının geliştirdiği özel bir USB cihaz ile sistemi geçebildiği belirtiliyor. Bunun için sistemin kayıtlı kişinin kızılötesi fotoğrafının ele geçirilmesi yeterli oluyor.

Bu durum şimdilik büyük bir tehlike yaratmıyor çünkü giriş için hem sistemlere fiziksel erişim gerekiyor hem de kızılötesi fotoğrafın elde edilmesi gerekiyor. Ancak yine de Windows Hello sisteminin yüzde 100 güvenlik getirmediği açık olarak görünüyor.

Biliyorsunuz Apple’ın iPhone X sonrasında kullandığı TrueDepth kamera temelli Face ID sistemi de yüzde 100 güvenlik getirmiyor. Biyometrik sistemler genel olarak halen geçilemez koruma getirmiyor.

Windows Hello

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette Windows 11 işletim sistemi de Windows Hello kullanıyor

Tekrardan hatırlatmak adına Windows 10’u sorunsuz olarak çalıştıran her bilgisayara yüklenebilecek yeni sürüm Windows 11, lisanslı Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak.

Yani hali hazırda Windows 10’u orijinal olan kişilerin Windows 11’e sahip olmak adına ekstra bir ücret vermesine gerek kalmayacak. İşletim sisteminin çıkışı resmi olarak ekim ayında olacak. Yani tam çıkış için biraz daha beklenmesi gerekecek.

Windows 11’i görebileceğiniz resmi tanıtım videosu: