reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50

Huawei P50 serisinin tanıtılacağı tarih resmen açıklandı

Uzun zamandır merak beklenen Huawei P50 serisi için firmadan beklenen tarih geldi. Telefonlar ile ay bitmeden tanışıyoruz.

Huawei P50 serisi için ilk duyuru yukarıdaki görsel ile beraber geçtiğimiz aylarda yapılmış ancak esas ana duyuru gelmemişti. İşte bu ana duyurunun 29 Temmuz tarihinde olacağı resmi olarak açıklandı.

Telefonlar son dönemde Qualcomm imzalı işlemciler üzerine kurulacak haberleriyle çok ses getiriyordu. Söylendiği kadarıyla ilk aşamada telefonlarda sadece Huawei tarafından geliştirilen Kirin 9000 işlemcinin kullanılması planlanıyordu.

Daha sonra ise telefonların hepsinde ya da bazısında 5G desteği olmayan Snapdragon 888 işlemcinin kullanılacağı konuşulmaya başlandı. İşlemcideki 5G desteğini ABD ambargosunu delmek adına kaldıracak Qualcomm, kaynaklara göre Huawei ile satış konusunda büyük imzalar atmış olabilir.

Snapdragon 888 işlemci şu an tüm amiral gemisi Android telefonlarda kullanılıyor ve genel olarak yüksek bir performans sunuyor. Peki neden tüm cihazlara Kirin 9000 konulmuyor? Bunun arkasında tedarik sorunu yer alıyor.

Sağlam kaynakların duyumlarına göre Huawei, yeni serisi için yeteri kadar Kirin 9000 üretemiyor. Bu açıdan yardıma Snapdragon işlemciler ile Qualcomm koşuyor. Bazı kaynaklar Kirin 9000’in sadece Huawei P50 Pro ve P50 Pro Plus modellerinde olabileceğini belirtiyor.

Yeni seri için yaptığı ilk resmi paylaşımda özellikle fotoğraf tarafına odaklanan şirket, Huawei P50 serisi ile mobil fotoğrafçılıkta bir sonraki seviyeyi karşımıza getirecek izlenimi oluşturuyor.

Huawei P50

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P50 serisinde Android değil HarmonyOS işletim sistemi olacak

Telefonlar firmanın resmi olarak da açıkladığı üzere Android yerine HarmonyOS işletim sistemi üzerine kuruluyor. Firmanın geleceğinde Android bulunmuyor.

Daha önce söylediğimiz gibi HarmonyOS işletim sisteminin merkezinde App Gallery uygulama marketi yer alıyor.

İşletim sistemi için HMS Core özelinde 134 bin uygulama bulunduğu geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Platforma uygulama geliştirmek için 4 milyon kişinin giriş yaptığı da verilen bilgiler arasında yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı