reklamı kapat

POPÜLER

Windows 365

Tarayıcılara Windows deneyimi getiren Windows 365 ile tanışın

Yazılım devi Microsoft, Windows 11 sonrasında bu sefer Windows 365 ile karşımıza çıktı. Peki bu tam olarak nedir? İşte cevaplar;

Microsoft, bugün yaptığı duyuru ile geçtiğimiz günlerde sızıntısı yapılan Windows 365 ya da diğer bir değişle “Bulut PC” sisteminin üzerindeki perdeyi kaldırdı. Bu sistem şirketlerin çalışanlarına tarayıcılar üzerinden “tam sürüm” Windows işletim sistemi sunmasına imkan tanıyacak.

Burada Windows 10 ile Windows 11 işletim sistemleri yer alacak ve süreçte modern tüm tarayıcıların aktif olarak kullanılabileceği aktarılıyor. Bu sayede iPad üzerinden dahi tam sürüm Windows’a erişim sağlanabileceği belirtiliyor.

Söylendiği kadarıyla sunulan Bulut PC’ler için donanım seçenekleri de olacak. Yani şirketler isterlerse en üstte 32 GB RAM ve 512 GB depolamalı Bulut PC’ler alabilecek. Burada farklı işlemci seçenekleri de sunulacak. Şirketler güç ihtiyaçlarına göre tercihte bulunabilecek.

Uzaktan PC / Windows kullanımı konusunda bir ilke imza atmıyor olmasına rağmen Microsoft yaptığından çok kullanışlı olacak gibi görünen Windows 365 , elbette bulut temelinden dolayı senkronize çalışacak.

Bu yapıda şirketler çalışanlarının hemen kullanmaya başlaması için saniyeler içerisinde Windows 365 temelli Bulut PC’ler oluşturabilecek. Süreç özellikle uzaktan çalışmanın arttığı günümüzde büyük bir fark yaratacak.

Bu sistem aynı zamanda oldukça da güvenli olacak. Birçok çalışan sistemlere erişmek için VPN kullanmak zorunda kalmayacak. Süreçte tek gereksinim yüksek hızlı internet bağlantısı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 365 şimdilik sadece iş dünyasına açık olacak

Yeni sistem gayet güzel görünüyor ancak çoğu kişi ve şirket için normal Windows 11 çok daha önemli durumda. Biliyorsunuz Windows 10’u sorunsuz olarak çalıştıran her bilgisayara yüklenebilecek yeni sürüm Windows 11, lisanslı Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak.

Yani hali hazırda Windows 10’u orijinal olan kişilerin Windows 11’e sahip olmak adına ekstra bir ücret vermesine gerek kalmayacak. İşletim sisteminin çıkışı resmi olarak ekim ayında olacak. Yani tam çıkış için biraz daha beklenmesi gerekecek.

Windows 11’i görebileceğiniz resmi tanıtım videosu: