reklamı kapat

POPÜLER

Windows App

Microsoft, bulut odaklı “Windows App” servisini tanıttı

 - Güncelleme: 16 Kasım 2023 16:13

Microsoft, bulut odaklı “Windows App” servisini tanıttı. Bu hizmet iOS, iPadOS, macOS, Windows ve web tarayıcıları için çıktı.

Microsoft bugün nerede olursanız olun Windows bilgisayarlarınıza internet üzerinden bağlanabilmenizi sağlayan yeni bir “Windows App” servisi ile ses getiriyor. Henüz Android sürümü bulunmayan ancak ileride gelmesi beklenen servis, şu an ön izleme aşamasında yer alıyor ve kullanıcıların spesifik olarak bir Windows 365, Azure Sanal Masaüstü, Microsoft Dev Box veya kişisel Uzak Masaüstü bilgisayara bağlanmasına olanak tanıyor. Bu konuda firma, “Windows App uzak bilgisayarlara açılan kapınızdır ve sizi Windows cihazlarına ve uygulamalarına güvenli bir şekilde bağlar. Windows App’i masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar gibi farklı cihazlarda veya bir web tarayıcıda kullanabilirsiniz. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarda bir web tarayıcısı ile kullanırken, herhangi bir yazılım indirmek ve yüklemek zorunda kalmadan bağlantı elde edebilirsiniz.” açıklamasını yapıyor. Uzaktan bağlantılar özelinde sistem, yapılan açıklamaya göre “çoklu monitör, özel ekran çözünürlükleri, dinamik ekran çözünürlükleri ve ölçeklendirme, web kamerası, ses, depolama aygıtları ve yazıcılar gibi aygıtların yeniden yönlendirilmesi” gibi desteklere sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, 2021 içerisinde yaptığı önemli bir duyuru ile Windows 365 Bulut PC” sisteminin üzerindeki perdeyi kaldırmıştı. Bu sistem spesifik olarak şirketlerin çalışanlarına tarayıcılar üzerinden “tam sürüm” Windows işletim sistemi sunmasına imkân tanıyordu. Microsoft yeni sistemi için kendisini şunları açıklamıştı:

“365 Bulut Bilgisayarınıza hoş geldiniz. 365, bulutun gücünü ve güvenliği ile PC’nin çok yönlülüğünü ve basitliğini bir araya getirir. 365, yüklenicilerden ve stajyerlerden yazılım geliştiricilerine ve endüstriyel tasarımcılara kadar herkes için yeni çalışma düzeninde çeşitli yeni senaryolara olanak tanır.”

Hazırlanan Bulut PC’ler için donanım seçenekleri de sunuluyordu. Yani şirketler isterlerse farklı RAM ve depolama alanlarına sahip Bulut PC’ler alabiliyor. Burada farklı işlemci seçenekleri de sunuluyor, şirketler güç ihtiyaçlarına göre tercihte bulunabiliyor.

İşte bu altyapı, yeni uygulama ve daha önce gelen haberlerin işaret ettiği kadarıyla daha geniş bir kullanım senaryosuna temel olabilir. Haziran 2022 tarihli şirket içi bir sunumunda Microsoft, buluttan herhangi bir cihaza Windows işletim sistemi aktarmak adına Windows 365’i temel alan bir altyapıya ağırlık verilmesi yönündeki isteğini gözler önüne sermişti.

Microsoft’un FTC ile olan Activision davası kapsamında ortaya çıkan bu bilgi, yüksek ihtimalle gelecek planlarına önemli bir ışık tutuyor, firma sunum kapsamında “Windows 11’i giderek daha fazla buluta taşıma” planından bahsediyor. Bu durum yüksek hızlı internet erişimine sahip kişiler için faydalı olabilir, bu sayede gerçek anlamda internete bağlanan her cihazda tam Windows deneyimi elde edilebilir.

Windows App yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli