reklamı kapat

POPÜLER

Windows 8 başlangıç rehberi

Dünya üzerinde çoğu insan için hala bilgisayar ile eş anlamlı olan Microsoft Windows işletim sistemi uzun süreli liderliğini koruyor. 1985 yılında MS-DOS eklentisi olarak hayata gözlerini açan yazılım, 1.x ve 3.x sürümlerinden sonra Windows 95 ile büyük bir sıçrama kaydetti. Arada Me, Vista gibi oldukça başarısız versiyonlarla kullanıcıların karşısında olan işletim sistemi buna rağmen yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etti. Şimdi ise Windows dünyasında 1995’ten sonra yaşanan en köklü değişikliklerle karşı karşıyayız. Dokunmatik ekranlı cihazların yeniden yaygınlaşmasıyla birlikte Microsoft, hem mobil hem de masaüstünde devrimsel ve bir o kadar riskli bir hamle gerçekleştirdi.

Windows 8, bir önceki versiyonun tüm gücünü alarak ona yepyeni bir başlangıç ekranı ekliyor. Tabletlerden dizüstü bilgisayarlara, test ünitelerinden masaüstü modellere kadar neredeyse tüm cihazlara kurulabilen yeni işletim sistemi, mükemmel arayüzüyle kullanıcıların beğenisine sunuldu. Microsoft Windows 8 tamamen sıfırdan geliştirilen yeni bir kullanıcı arayüzü sunuyor. İşletim sistemini ilk kez açtığınızda mevcut Live hesabınızla (Hotmail, Skydrive, Live Messenger için kullandığınız evrensel hesap) giriş yapabiliyorsunuz. Kuşkusuz yeni hesap yaratma seçeneği de mevcut. Giriş yaptıktan sonra tüm ayarlarınız ve seçtiğiniz paylaşılan veriler bulutta yedekleniyor. Böylece başka bir Windows 8’e geçiş yaptığınızda sizinle birlikte geliyorlar. Windows 8’in en önemli avantajlarından biri birden fazla kullanıcı ekleyebiliyor olmanız. Üstelik her hesabın başlat ekranı, uygulamaları, ayarları gibi tüm verileri korunuyor. Evrensel Live hesabı sayesinde giriş yaptığınız andan itibaren tüm Microsoft servislerini anında kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Aynen Apple iOS ve Google Android platformlarında olduğu gibi. Windows Phone platformundaki canlı kareler Windows 8’in de ana ekranını oluşturuyor. Başlat ekranı olarak anılan bu arayüzde uygulamalar kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilen kare ve dikdörtgen kutular halinde sıralanıyor. Arayüz tasarımı, renkleri hatta arkaplan görselleri Microsoft’un tasarım anlayışını ne derece iyileştirdiğini ispat eder güzellikte.

Başlat ekranı tüm kontrol yöntemleriyle en pratik kullanımı sağlayacak şekilde geliştirilmiş. Dokunmatik ekranlı bir tablette parmağınızla, masaüstü bilgisayarda fare klavye ikilisiyle ve taşınabilir bilgisayarlarda dokunmatik fare klavye ikilisiyle kontrol edebiliyorsunuz. Windows’un standart masaüstü de kaldırılmış değil. Başlat ekranındaki Masaüstü karesine dokunarak alıştığınız Windows masaüstü görünümüne geçiş yapabiliyorsunuz. Bu arayüz Windows 7’nin güncellenmiş hali olarak tanımlanabilir. Masaüstü modda dikkati çeken bir diğer değişiklik başlat menüsünün olmaması. Daha doğrusu görünmemesi. Windows RT modunda kullanılmayan başlat menüsü, Windows 8 ve Windows 8 Pro versiyonlarında fare imlecini sol alta getirerek görüntülenebiliyor. Eskiden olduğu gibi kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Sanıyoruz Microsoft menünün artık pek kullanılmayacağı görüşünde.