reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10X
Windows 10X
Windows 10X

Windows 10X işletim sistemi tanıtıldı; işte detaylar!

Yazılım devi Microsoft, büyük Surface etkinliği kapsamında yeni Windows 10X işletim sistemini de duyurdu. Bu sistem Windows 10’un yerini almıyor. İşte detaylar;

Windows 10 temelli olan ancak Windows 10’un yeni nesli olmayan yeni Windows 10X işletim sistemi, firmanın direkt olarak çift ekranlı bilgisayarlara / hibrit cihazlara özel hazırladığı bir sürüm. Dokunmatik ekranlı cihazlar odağında daha çok tablet / akıllı telefon kullanımı formunda hazırlanan 10X, çift ekranlı cihazlara odaklandığı için aynı anda yan yana iki farklı uygulamayı çalıştırabiliyor. Ekranlar arasındaki etkileşim oranı aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere oldukça yüksek olan sistem, Office paketi dahil olmak üzere geniş bir uygulama desteğiyle geliyor. Windows sistemler ile aynı temeli paylaşan işletim sistemi, bu açıdan sevindirici şekilde sadece Windows Store ile kısıtlanmıyor. Bu gerçekten çok güzel görünürken, sistemin katlanabilir ekranlı gelecek modelleri de kapsama alanına aldığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Normal Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılamayacağı açıklanan sürüm, ikinci ekranı sanal klavye olarak kullanmanıza da imkan tanıyor. Burada hatta özel ayarlamalar yapılarak ikinci ekranda üç farklı pencere açılabiliyor. Windows 10X işletim sisteminin bir başlangıç ekranı da bulunuyor. Burada yüklü uygulamalar görülebiliyor, en sonra açılan dosyalar arasında gezilebiliyor, tavsiyeler gösteriliyor ve arama yapılabiliyor. Bu ekranda en alta yerleştirilen Windows logosuyla masaüstüne dönülebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10X işletim sistemli ilk cihaz Surface Neo oldu

Temel olarak iki ekranı menteşeyle bir araya getiren bir dizüstü olan Neo’nun bünyesinde 9 inç dokunmatik ekranlar yer alıyor. 665 gram ağırlığı bulunan özel model, Surface Pen kalem desteğine sahip ve gücünü Intel işlemcilerden alıyor. Sayfanın en üstünde görebileceğiniz gibi manyetik olarak gövdeye tutunan bir klavyesi de bulunan ilginç cihaz, daha önce de söylediğimiz gibi firma için yeni bir dönemi başlatıyor. Windows 10X işletim sistemli çift ekranlı cihazların Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi firmalardan da geleceği açıklanan detaylar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

GoPro’nun yeni aksiyon kameraları