reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10X

Microsoft’tan sürpriz Windows 10X açıklaması

Microsoft tarafından 2019 sonunda düzenlenen büyük Surface etkinliği kapsamında tanıtılan Windows 10X işletim sisteminden sürpriz bir açıklama var.

Microsoft’un uzun süredir gündemde olan Windows 10’un yerini almayacak işletim sistemi Windows 10X, biliyorsunuz direkt olarak çift ekranlı bilgisayarlara / hibrit cihazlara özel bir sürüm olarak lanse edilmişti. Bu yeni nesil dokunmatik ekranlı bilgisayarlar odağında dikkat çeken 10X, çift ekranlı cihazlara odaklandığı için aynı anda yan yana iki farklı uygulamayı çalıştırabilecek şekilde hazırlanıyordu.  Daha sonra firmanın odağını değiştirdiği ve Windows 10X’i standart tek parça ekrana sahip bilgisayarlar için özelleştirmeye başladığı yönünde dedikodular gündeme gelmişti. İşte bu konu yapılan resmi açıklama ile bugün sürpriz şekilde resmileşti. Firmanın önemli isimlerinden Panos Panay, işletim sistemini ciddi ciddi şu an tek ekranlı cihazlara odakladıklarını aktardı. İlk olarak çift ekranlı değil tek ekranlı cihazlar için kullanıma çıkacağı aktarılan işletim sistemi, bu sayede çok daha geniş bir kitleye hitap edecek deniyor. Çünkü hali hazırda milyonlarca tek ekranlı cihaz bulunuyor, aynı zamanda halen tek ekranlı cihazlar olası yeni nesil çift ekranlılardan daha fazla satış rakamlarına ulaşacak potansiyeli sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10X işletim sistemli cihazlar merak ediliyor

Daha önce Windows 10X işletim sistemli çift ekranlı cihazların Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi firmalardan 2020 içerisinde geleceği söylenmişti. Daha sonra bunun gerçek olmayacağı aktarılmıştı. Ancak gelen yeni bilgiler 2020’de çıkışın büyük üreticiler aracılığıyla olacağını gösteriyor. Çünkü tek ekranlı cihazlar için özel bir geliştirme süreci gerekmiyor. Bu açıdan süreci 2021’e bırakmanın bir gereği bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Z Flip için çıkan özel versiyon