reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10X

Windows 10X işletim sistemi için paylaşılan yeni çıkış dönemi

Microsoft tarafından 2019 sonunda düzenlenen büyük Surface etkinliği kapsamında tanıtılan Windows 10X işletim sistemi yolda bulunuyor.

Hatırlarsınız Windows 10X işletim sistemli çift ekranlı cihazların Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi firmalardan 2020 içerisinde geleceği söylenmiş ancak daha sonra modellerin 2021’e kaldığı aktarılmıştı. Zaman zaman gündeme gelen sürüm, gelen son bilgilere göre 2021’in ikinci yarısında artık kullanıma çıkıyor. Bu işletim sistemine sahip ilk modellerin de 2021’in sonunda geniş kitlelere ulaşacak hale geleceği aktarılıyor. Windows 10X işletim sistemi şimdilik çok fazla heyecan yaratmıyor ancak yine de sunulacak deneyim merak ediliyor. Firmanın bu işletim sistemini ilk olarak düşük özelliklere sahip eğitim PC’lerine getirmek istediği aktarılıyor. Windows 10X’in aynı zamanda temel ihtiyaçlara yönelik iş bilgisayarlarına girmesi de bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10X işletim sistemi tam olarak ne sunuyor?

Windows 10’un yerini “almayacak” işletim sistemi 10X,  temelde sadece çift ekranlı bilgisayarlara / hibrit cihazlara özel bir sürüm olarak karşımıza çıkarılmıştı. Bu yeni nesil dokunmatik ekranlı bilgisayarlar odağında dikkat çeken 10X, çift ekranlı cihazlara odaklandığı için aynı anda yan yana iki farklı uygulamayı çalıştırabilecek şekilde hazırlanıyor. Ancak sürüm ilk aşamada tek ekranlı standart modellere geliyor. Çift ekranlı Windows 10X’li dizüstüler 2022’de gelecek.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın