reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10X

Windows 10X resmen kullanıma çıkmadan tarih oldu

Microsoft tarafından 2019 sonunda düzenlenen büyük Surface etkinliği kapsamında tanıtılan Windows 10X işletim sistemi için üzücü haber geldi.

Windows 10X işletim sistemli çift ekranlı cihazların Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi firmalardan 2020 içerisinde geleceği söylenmiş ancak daha sonra modellerin 2021’e kaldığı aktarılmıştı.

Geçtiğimiz aylarda sadece bir kez ses getiren sürüm, en son 2021’in ikinci yarısında artık kullanıma çıkıyor haberiyle gündeme gelmişti. O zaman bu işletim sistemine sahip ilk modellerin de 2021’in sonunda geniş kitlelere ulaşacağı aktarılmıştı.

Ancak planlar sürpriz şekilde değişti. Son bilgilere göre işletim sistemi resmen çıkarılmadan rafa kaldırıldı. Kaynaklara göre Microsoft, Windows 10X’i geliştirmek yerine tamamen Windows 10’a odaklanacak.

Bu aslında Microsoft gibi dev bir firma için dahi çok mantıklı görünüyor. İki başlılık genelde iyi sonuç vermiyor. Ayrıca 10 ve 10X’in yan yana olmasının bir kafa karışıklığı getirmesi bekleniyordu. Artık bu da bir sorun olmayacak.

Microsoft, Windows 10X işletim sistemini bir Chrome OS rakibi olarak görüyordu. Ancak biliyorsunuz Google imzalı Chrome OS da çok başarılı olamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10X işletim sistemi tam olarak ne sunuyordu?

Zamanında Windows 10’un yerini “almayacak” denilen işletim sistemi 10X,  temelde sadece çift ekranlı bilgisayarlara / hibrit cihazlara özel bir sürüm olarak karşımıza çıkarılmıştı.

Bu yeni nesil dokunmatik ekranlı bilgisayarlar odağında dikkat çeken 10X, çift ekranlı cihazlara odaklandığı için aynı anda yan yana iki farklı uygulamayı çalıştırabilecek şekilde hazırlanıyordu.

Lansmanda sonra ilk aşamada Windows 10X’in sadece tek ekranlı standart modellere geleceği aktarılmıştı. Çift ekranlı Windows 10X’li dizüstüler 2022’de gelecekti. Ancak bunların hiçbiri gerçek olmayacak.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın