reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

15 Mayıs yaklaşıyor. Peki yeni WhatsApp gizlilik politikasını onaylamayanlara ne olacak?

Popüler servis WhatsApp, gizlilik endişeleri konusunda geri adım atmıyor. Firma yeni dönemi 15 Mayıs tarihinde başlatacaklarını açıklıyor.

Hatırlamak adına WhatsApp kişilerin karşısına geçtiğimiz aylarda yeni bir gizlilik politikası çıkardı. Bu yeni dönemde Facebook ile hiç olmadığı kadar yüksek oranda WhatsApp verisi paylaşılacaktı.

Normalde bu yeni dönem için 8 Şubat 2021 tarihi verilmişti. Ancak dünya genelinde artan tepkiler yüzünden firma bu süreyi ertelemek zorunda kaldı. Yeni tarih Facebook tarafından 15 Mayıs olarak açıklanmıştı.

Firmadan yapılan son açıklamaya göre 15 Mayıs tarihi özelinde bir geri adım yok. Ancak yine de süreçte önemli bir geri adım atılmış durumda.

Aktarıldığı kadarıyla 15 Mayıs itibarıyla yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar için pek bir değişiklik olmayacak. Yani herhangi bir hesap silinmeyecek / kapatılmayacak ve servis normal olarak kullanılmaya devam edilebilecek.

Daha önce firma bu konuda “şartları kabul etmeyen kullanıcılar, kısa bir süre boyunca aramaları ve bildirimleri alabilecek ancak uygulamadan mesaj okuyamayacak veya mesaj gönderemeyecek.” demişti.

Bu şimdi yapılmayacak ancak sonuçta bu yeni dönemin eninde sonunda kabul edilmesi gerekecek. Firma bunu sürekli olarak hatırlatacak ve kullanıcıların karşısına getirmeyi sürdürecek.

Süreçten kesinlikle vazgeçmeyen WhatsApp, bu konuda gerçekten çok şaşırtıyor. Firma biliyorsunuz bu yüzden Telegram ve Signal‘e ciddi şekilde kullanıcı kaçırmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paylaşılacak WhatsApp verileri hangileri?

Firmanın bu konudaki açıklaması tam olarak şöyle:

“Diğer Facebook Şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (örneğin, telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şeklinizle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır.”

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti