reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp, 15 Mayıs sonrası uygulayacağı “kısıtlamaları” duyurdu

WhatsApp, biliyorsunuz gizlilik endişeleri konusunda geri adım atmıyor. Firma yeni dönemi 15 Mayıs tarihinde başlatıyor.

WhatsApp kişilerin karşısına geçtiğimiz aylarda yeni bir gizlilik politikası çıkardı. Bu yeni dönemde Facebook ile hiç olmadığı kadar yüksek oranda WhatsApp verisi paylaşılacaktı.

Firmadan kısa süre önce yapılan açıklamada 15 Mayıs tarihi özelinde bir geri adım olmadığı ortaya çıkmıştı. Ancak yine de süreçte önemli bir geri adım atılmıştı.

Aktarıldığı kadarıyla 15 Mayıs itibarıyla yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar için “ilk aşamada” pek bir değişiklik olmayacak. Yani herhangi bir hesap silinmeyecek / kapatılmayacak ve servis normal olarak kullanılmaya devam edilebilecek.

Ancak yeni ortaya çıktığı kadarıyla daha sonra ciddi “kısıtlamalar” gelecek. WhatsApp’ın açıklamasına göre bu kısıtlamalar herkes için farklı zamanlarda olacak.

Yapılacak ilk kısıtlama, yeni dönemi kabul etmeyenler için sohbet / kişi listesine erişimin kesilmesi olacak. Birkaç hafta bu tarz bir kısıtlı kullanım sonrasında ise uygulamanın kullanımı tamamen sona erecek.

Temel olarak yeni sözleşmeyi kabul etmeyen kişiler bir süre sonra WhatsApp’ı kesinlikle kullanamayacak, başkalarından sesli ya da görüntülü çağrı alamayacak.

Şirket yeni dönemi bu şekilde kabul ettirmek istiyor ancak bu durum büyük tepki çekiyor. Son gelişmeler ışığında WhatsApp kullanmayı bırakan milyonlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni dönemde paylaşılacak WhatsApp verileri hangileri?

Firmanın bu konudaki açıklaması tam olarak şöyle:

“Diğer Facebook Şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (örneğin, telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şeklinizle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır.”

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti