reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, yeni gizlilik politikası için önemli bir güncelleme yaptı

WhatsApp, başta gizlilik endişeleri konusunda geri adım atmamış, yeni dönemi 15 Mayıs itibarıyla başlatmış ve sonra karar değiştirmişti.

WhatsApp kısaca hatırlamak adına kişilerin karşısına geçtiğimiz aylarda yeni bir gizlilik politikası çıkardı. Bu yeni dönemde Facebook ve uygulamaları ile hiç olmadığı kadar yüksek oranda kullanıcı verisi paylaşılacaktı.

Aslında daha önce de veri paylaşımı yapılıyordu ancak yeni politika ile süreç yasal bir temele oturtulmak istendi. Bu konu özelinde hatırlarsınız çok ama çok büyük tepkiler doğdu. Bunlar nedeniyle firma yeni gizlilik politikasını ertelemek zorunda kaldı.

WhatsApp, devletlerden gelenler dahil olmak üzere tüm tepkilere rağmen 15 Mayıs itibarıyla yeni dönemin startını verdi. Yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar için bir değişiklik olmadı. Yani herhangi bir hesap silinmedi ya da kapatılmadı.

Ancak firma bunun sadece bir süre için böyle olacağını açıklamıştı. Şirket resmi olarak daha sonra ciddi kısıtlamaların geleceğini belirtmişti. O zaman yapılacağı söylenen ilk kısıtlama, yeni dönemi kabul etmeyenler için sohbet / kişi listesine erişimin kesilmesi olacaktı. Birkaç hafta bu tarz bir kısıtlı kullanım sonrasında ise uygulamanın kullanımı tamamen sona erecek bilgisi verilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp yeni dönemi zorunlu kılmadı

Firma yaptığı en son açıklama ile yeni süreci onaylamayanlara herhangi bir limit uygulanmaması kararını aldı.

Size olabilecek en kısa şekilde özet geçtiğimiz bu önemli konu bir kez daha gündemde. İlk olarak yeni gizlilik politikası, belirli durumlar için opsiyonel olacak. Artık net olarak kişiler arkadaşlarıyla olan görüşmelerinde yeni gizlilik politikasını onaylamak zorunda değiller.

Ancak Wabetainfo tarafından bulduğu kadarıyla WhatsApp, içerisindeki onaylı şirketler ile olan iletişimde yeni gizlilik politikasını kabul etmeyi zorunlu hale getirdi.

Firma artık kesin olarak, belirli şirketler ile WhatsApp’ta görüşme yapmak için yeni politikayı onaylamanızı istiyor. Eğer onay vermezseniz şirket ile görüşme yapamıyorsunuz. WhatsApp’ın bu konuda artık bir geri adım atması ise pek beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti