reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11 Windows 10

Yeni jenerasyon Windows geliyor; işte ortaya çıkan ilk bilgiler

Microsoft resmi olarak yapılan açıklamaya göre Build 2021 kapsamında Windows 10 duyurusu yapmayacak. Büyük duyurular sonra gelecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından yapılan paylaşıma göre Windows için hazırlanan büyük duyurular çok yakında açıklanacak.

Bu konuda henüz tarih verilmiyor ancak çok beklemeyeceğiz gibi görünüyor. Nadella burada ilginç olarak Windows 10 ibaresini kullanmıyor. 

Açıklamada direkt olarak yeni jenerasyon Windows ibaresi yer alıyor. Ancak firmanın yeni sürümde “11” gibi bir isim kullanması pek beklenmiyor. Windows 10 üzerinden yola devam edileceği düşünülüyor. Ancak burada bir sürprizin olabileceği aktarılıyor.

Peki yeni sürümde neler değişecek? Bildiğimiz kadarıyla Microsoft ilk olarak yerleşik marketi güncelleyecek. Yeni Windows uygulama marketi çok daha fazla kişiye açılacak ve özellikle oyun konusunda çok daha rekabetçi hale gelecek.

Microsoft burada Steam ve Epic Games karşısında daha fazla söz sahibi olmak istiyor ve satışlardan alınan payı düşürüyor. Satya Nadella’nın son dönemdeki en büyük güncelleme dediği son sürümle arayüz tasarımı da yenilecek. 

Windows 10’un mevcut tasarımı yapılan iyileştirmeler ile hiç olmadığı kadar modern hale gelecek. Yeni jenerasyon Windows’da yeni özelliklerden çok tasarım konusunda ciddi yenilikler bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10 yenilikleri merak edilirken, firma kısa süre önce 10X işletim sisteminin fişini çekti

Daha önce bilgisi gelen bir konuyu Microsoft resmi olarak geçtiğimiz hafta itibariyle duyurmuştu. Windows 10X işletim sistemi gerçekten çıkmadan tarih oldu.

10X işletim sistemli çift ekranlı cihazların Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi firmalardan 2020 içerisinde geleceği söylenmiş ancak daha sonra modellerin 2021’e kaldığı aktarılmıştı.

Geçtiğimiz aylarda sadece bir kez ses getiren sürüm, en son 2021’in ikinci yarısında artık kullanıma çıkıyor haberiyle gündeme gelmişti. O zaman bu işletim sistemine sahip ilk modellerin de 2021’in sonunda geniş kitlelere ulaşacağı aktarılmıştı.

Microsoft, yapılan resmi “bitti” duyurusuyla beraber bir kez daha 10X’i geliştirmek yerine tamamen mevcut sürüme odaklanacaklarını aktarıyor. Ancak bu 10X’in güzelliklerinin çöpe gideceği anlamına gelmiyor.

Microsoft, 10X için hazırlanan yeniliklerin ileride mevcut sürüme getirileceğini aktarıyor. Bunları zaman gösterecek ancak bu durum sayesinde yapılan çalışmalar boşa gitmemiş olacak.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın