reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11 Windows 10

Yeni jenerasyon Windows, direkt olarak Windows 11 mi olacak?

Yazılım devi Microsoft, biliyorsunuz 24 Haziran tarihinde yeni Windows sürümünü tanıtacak. İşte bu sürüme Windows 11 denilebilir.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, hatırlarsınız yeni jenerasyon Windows için yaptığı ilk açıklamada ilginç olarak Windows 10 ibaresini kullanmamıştı. Açıklamada direkt olarak yeni jenerasyon Windows ibaresi yer alıyordu.

Aynı şekilde daha sonra yapılan açıklamada da direkt olarak yeni jenerasyon Windows için hazır olun denildi. Yani bir kez daha resmi bir isim verilmedi.

Çok sağlam sızıntı kaynaklarından Evan Blass’a göreyse yeni sürümün adı direkt olarak Windows 10’dan geçişte çok mantıklı bulunan Windows 11 olacak. Bu isim hatırlarsınız daha önce de sık sık gündeme gelmişti.

Yeni jenerasyon Windows için, Windows 10’un yerini alacak Windows için “11” takısı fazlasıyla mantıklı görünüyor. Ancak yine de bu bilgi şimdilik Microsoft’tan gelmiyor. Yani her zaman böyle bir detayın gerçek olmama ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 yenilikleri çok merak ediliyor

Daha önce ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft ilk olarak yerleşik marketi güncelleyecek. Yeni Windows uygulama marketi çok daha fazla kişiye / şirkete açılacak ve özellikle oyun konusunda çok daha rekabetçi hale gelecek.

Microsoft burada Steam ve Epic Games karşısında daha fazla söz sahibi olmak istiyor ve satışlardan alınan payı düşürüyor. Satya Nadella’nın son dönemdeki en büyük güncelleme dediği son sürümle arayüz tasarımı da ciddi oranda yenilecek. 

Yeni jenerasyon sürüm ile Windows 10’un mevcut tasarımı yapısı hiç olmadığı kadar modern hale gelecek. Yeni jenerasyon Windows’ta yeni özelliklerden çok tasarım konusunda ciddi yenilikler bekleniyor.

Bu arada Microsoft, iptal edilen 10X için hazırlanan yenilikleri ilerleyen dönemde ya da ana sürümle Windows 11’e de getirecek. Böylelikle 10X için yapılan çalışmalar boşa gitmemiş olacak.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın