reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 888 Pro Snapdragon 888 Android Snapdragon 889

Snapdragon 888 halefi için ilk iddialı teknik detaylar çıktı

Mobil işlemci devi Qualcomm, şu sıralar Snapdragon 888 Plus / Pro üzerinde çalışıyor. Ancak bir de esas 2022 amiral gemisi işlemcisi yolda.

Snapdragon 888 üstüne Snapdragon 888 Plus ya da 888 Pro isimli bir işlemci gelecek. Hatta bu işlemci yüksek ihtimalle çok yakında resmen tanıtılacak.

Qualcomm’u bugün gündeme getiren ise gerçek yeni nesil 2022 amiral gemisi işlemcisi oldu. Henüz tam adı belli olmayan işlemci, Evan Blass’a göre direkt olarak 4 nm üretim sürecinden çıkacak.

Yani tahmin edildiği gibi 5 nm seviyesinden 3 nm değil önce 4 nm seviyesine inilecek. Adreno 730 GPU kullanacağı aktarılan işlemci, yeni ARMv9 mimarisi üzerine kurulacak ve Kryo 780 çekirdekleriyle çok yüksek bir performans sunacak.

5G indirme hızı konusunda çıtayı oldukça yükseltecek bilgisi verilen işlemci, Spectra 680 ISP ile kamera konusunda da ciddi avantajlar / yenilikler ile yolda bulunuyor.

Bu işlemcinin 2022’nin başında ilk olarak Samsung Galaxy S22 ailesine gücünü vermesi bekleniyor. Ancak elbette bu henüz netleşmiş değil. İlk adımı bir Çin merkezli firma da yapabilir. Burada öncü isim Xiaomi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gerçek yeni nesil model öncesinde gelecek Snapdragon 888 Plus / Pro için çıkanlar şöyle

İşlemci geçtiğimiz ay Geekbench’e giriş yaptı. Burada işlemci tek çekirdekten 1.171 puan, çok çekirdekten ise 3.704 puan aldı. Bu rakamlar beklendiği çıktı.

Snapdragon 888 Plus ya da Snapdragon 888 Pro ismine sahip olacak işlemciyi taşıyacak telefonların 2021’in üçüncü çeyreğinde raflara çıkabileceği aktarılıyor.

Yeni işlemcide Cortex-X1 çekirdeğin daha yüksek frekansta çalışacağı belirtiliyor. Burada tam olarak 2.84 GHz’den 3 GHz seviyesine çıkılacağı görülüyor. Yani devasa bir artış bulunmuyor. Bu açıdan 888 ile 888 Plus / Pro arasında aşırı bir performans farkı da bulunmuyor.

Ancak yine de 2021’in ikinci yarısında çıkacak Android amiral gemileri, ilk yarısında çıkanlardan biraz daha güçlü olacak. Fakat şunu belirtelim. Yeni işlemcinin mutlaka başka kalemlerde hatırı sayılır iyileştirmeler getirmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli