reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

iOS gibi Android için de “beni takip etme” dönemi başlıyor

iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 sürümleriyle gelen Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliğinin bir benzeri Android için de kullanıma çıkacak.

iOS 14.5 / iPadOS 14.5 ile yukarıda da belirttiğimiz gibi Uygulama Takibi Şeffaflığı dönemi başladı. Bu yeni dönem için Apple’ın resmi açıklaması şöyleydi:

“Uygulama Takibi Şeffaflığı, bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar.

“Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz. Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”

Özetle yeni dönemde uygulamalar sizi çapraz şekilde takip edemiyor ve bu da iOS kullanıcıları arasında genel olarak güzel karşılanıyor. Bu özellik şimdilik Android tarafında yer almıyor. Ancak bu değişecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önümüzdeki yıl Android telefonlar için takip güvenliği artıyor

Bunun bir benzerini Google, Android için de sunacak ve özellik 2022’nin başında herkes için hayata geçecek.

İlk olarak Android 12 cihazlar ile 2021 sonunda kullanıma sunulacağı aktarılan takip engelleme altyapısı, istenirse uygulamaların kişileri takip etmesini ve bu verileri özelleştirilmiş reklamlar için kullanmasını engelleyecek.

Burada istenirse diyoruz çünkü özellik için kişilere seçme şansı tanıtacak. Bu yeni dönemi biliyorsunuz kullanıcı bilgilerini satan ve özelleştirilmiş reklam üzerinden ciddi pazara kazanan bazı firmalar hiç sevmiyor.

Ancak takip konusunun gerçekten kullanıcıya sorulması gerekiyor. Apple’ın başlattığı bu dönemi Google’ın takip edecek olması sevindiriyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı