reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.6 iOS 15 iOS 14

iOS 14.5 ile gelen en önemli güvenlik özelliği bazılarında çalışmıyor

Apple geçtiğimiz günlerde iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 sürümlerini indirmeye sundu. Ancak bu sürümlerde Uygulama Takibi Şeffaflığı odaklı bir sorun yaşanıyor.

iOS 14.5 / iPadOS 14.5 ile Uygulama Takibi Şeffaflığı dönemi başladı. Peki öncelikle nedir bu özellik tam olarak nedir? Apple’ın resmi açıklaması şöyle:

“Uygulama Takibi Şeffaflığı, bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar.

“Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz. Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14.5 / iPadOS 14.5 ile gelen özellik herkese aktif değil

Evet sürüm çıktığından bu yana böyle bir sorun bulunuyor. Kişiler yeni döneme geçemiyor çünkü yeni güvenlik sistemi birçok iOS 14.5’e geçen cihazda aktif olmuyor.

Apple’ın bu konuda yani sürecin çalışmaması konusunda bazı açıklamaları bulunuyor. Ancak bunlar da tam olarak çözüm değil.

Şu an net olarak ortada bir sorun bulunuyor ve bunun için bir güncelleme daha gerekiyor gibi görünüyor. 14.5 için çok uzun süre beta testi yapan Apple’ın, en kilit özelliği herkes için aktif edemiyor olması tepki topluyor.

Özelliğin açık olan cihazlarda “Ayarlar – Gizlilik – Takip Etme” kısmından yönetilebildiğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı