reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.6 iOS 15 iOS 14

Yeni iOS 14 özelliğine rağmen uygulamalar takibe devam ediyor

iOS 14 ve iPadOS 14 sürümleriyle gelen Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliğinin çok da işe yaramadığı iddia edildi.

iOS 14 / iPadOS 14 (Spesifik olarak 14.5 sürümleri) ile yukarıda da belirttiğimiz gibi Uygulama Takibi Şeffaflığı dönemi başladı. Bu yeni dönem için Apple’ın resmi açıklaması şöyleydi:

“Uygulama Takibi Şeffaflığı, bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar.

“Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz. Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”

Özetle iOS 14 sonrasında geçilen yeni dönemde uygulamalar sizi kağıt üzerinde çapraz şekilde takip edemiyor ve bu da iOS kullanıcıları arasında genel olarak güzel karşılanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 ile gelen yeni dönem tam olarak işe yaramıyor

Android tarafına da geleceği aktarılan bu altyapı, WWDC21 öncesinde konuşan araştırmacılara göre tam olarak beklendiği görev yapmıyor.

Hatta söylendiği kadarıyla kişiler “beni takip etme” demesine rağmen uygulamalar kişilerin eskisi gibi takip edebildiği aktarılıyor.

Apple sistemi getirdi ancak uygulamaların arka planında bunun etrafından dönmenin yolu bulunmuş gibi görünüyor. Bu da elbette kötü görünüyor.

Söylendiği kadarıyla özel sistemler kişileri yine tespit ederek özelleştirilmiş reklamlar için veri / bilgi toplamayı sürdürüyor.

Şu an Apple’ın yeni dönem için farklı kurallar ve sistemler geliştirmesi gerekiyor gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı