reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan Uygulama Takibi Şeffaflığı’na odaklanan yeni iPhone reklamı [Video]

Apple, iPhone’daki Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliğini öne çıkaran bir iPhone reklamı paylaştı. Paylaşılan videoda bir iPhone kullanıcısının kahve satın aldığı ve kahve satın almasının ardından baristayla birlikte taksiye bindiği görülüyor.

Barista kullanıcının doğum tarihini taksi şöförüne belirtiyor. Taksi şöförü ve barista kullanıcının kişisel verilerini gün boyunca takip ediyor. Etkileşim kurduğu herkes kullanıcıyı takip ediyor ve günün sonunda kullanıcının davranışlarını bir sürü insanın izlediği göze çarpıyor. Apple’ın reklamı, uygulamalarda gerçekleşen perde arkası izleme türüne ışık tutuyor ve insanlara bilgilerini korumaları için Uygulama Takibi Şeffaflığı’na işaret ediyor. Yayınlanan reklamı haberin girişinden izleyebilirisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple konuyla ilgili şu açıklamada bulunmuştu

Apple, iOS 14.5 / iPadOS 14.5 ile Uygulama Takibinde Şeffaflık dönemi başlamıştı. “Uygulama Takibi Şeffaflığı, bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar. “

“Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz. Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”