reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 898

Snapdragon 898 ile performans ne kadar artacak? İlk sonuçlar çıktı

2021’in sonunda tanıtılacak ve 2022’de kullanılacak Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 için ilk detaylar gündemde.

İlk olarak şunu belirtelim. Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi farklı bir isim altında da karşımıza çıkabilir. Ancak şimdilik Snapdragon 898 isminin kullanılacağı düşünülüyor.

Merak edilen yeni işlemci, ortaya çıktığı kadarıyla mevcut çözümler gibi 5 nm değil 4 nm üretim sürecinden çıkacak. Burada üretimi üstlenecek isim ise Samsung olacak.

Snapdragon 898’in yeni üretim altyapısıyla performansı en az yüzde 20 oranında artıracağı aktarılıyor. Bu veri şimdilik ortaya çıkan ilk testler üzerinden veriliyor yani daha da artış olabilir bilgisi geliyor. 5 nm’den 4 nm’ye inişin getireceği bu performans farkı ilk aşamada gayet yeterli görünüyor.

İşlemcinin burada performansı artırırken enerji sarfiyatını düşüreceğini de belirtmek gerekiyor. Snapdragon 898 hakkında sağlam detayların ise kasım ayı içerisinde kendisini göstermesi bekleniyor.

2022’de esas performans farkını 3 nm işlemcilerin sunacağı düşünülüyor. Bu konuda ilk adımı ise TSMC ile beraber Apple’ın atması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 898 merak edilirken, Qualcomm’un mevcut en hızlı işlemcisi Snapdragon 888 Plus için detaylar şöyle

Aslında onlarca telefonda olan Snapdragon 888 ile Snapdragon 888 Plus arasında büyük bir performans farkı bulunmuyor.

Baktığımız zaman aynı 5 nm temelinde üretilen işlemcilerden 888 Plus, Kryo 680 çekirdekleri 2.84 GHz’den 2.995 GHz seviyesine taşıyor. Yeni işlemci aynı zamanda yapay zeka tarafında 888’den yüzde 20 daha yüksek performans getiriyor. GPU’su yine Adreno-660 olan 888 Plus, iyi soğutulması gereken bir işlemci konumunda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi