reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50

Huawei ambargoya rağmen Snapdragon 898 kullanabilir; ama nasıl?

2022’de kullanılacak Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 için Huawei bir kullanım yolu bulmuş gibi görünüyor.

2022’deki Android amiral gemilerine gücünü verecek işlemci Snapdragon 898, ortaya çıkan son bilgilere Huawei imzalı 2022 amiral gemilerinde de kullanılacak. Peki bu nasıl olacak? Ambargo nasıl delinecek? Daha önce de yapıldığı gibi:

Snapdragon 898 normalde 5G destekli bir işlemci. Ancak ABD’li şirketlerin Huawei’ye 5G’li ürünleri satması yasak. Bu yasağın etrafından, özel Snapdragon 898 4G sürümü ile dönülecek gibi görünüyor. Söylendiği kadarıyla 2022’deki Huawei’lere 5G desteği olmayan Snapdragon 898 konulacak.

Bu durum oldukça mantıklı çünkü halen birçok ülkede 5G aktif edilmiş değil. 5G’nin aktif edildiği ülkelerde dahi her bölgede yüksek hızlara ulaşılamıyor. Aynı zamanda 4G’nin sağladığı internet hızını yeterli bulanlar da bulunuyor. Bu açıdan 5G’nin henüz olmazsa olmaz bir durumu bulunmuyor.

Bu arada Huawei, Qualcomm’dan başka işlemciler de alabilir. Örneğin Huawei’den 5G desteği olmayan Snapdragon 778G 4G işlemciye sahip telefonların gelebileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei telefonlara da girecek Snapdragon 898 işlemci için başka neler biliyoruz?

Yeni işlemci, ortaya çıkan son bilgiler ışığında mevcut çözümler gibi 5 nm değil 4 nm üretim sürecinden çıkacak. Burada üretimi direkt olarak Samsung yapacak.

Snapdragon 898’in yeni üretim altyapısıyla performansı en az yüzde 20 oranında artıracağı bilinenler arasında yer alıyor. Kaynaklara göre işlemci büyük Cortex-X2, Cortex-A710 ve küçük Cortex-A510 çekirdeklerini bir araya getiriyor.

Sekiz çekirdekli Snapdragon 898 işlemcinin resmi olarak kasım ya da aralık ayında lanse edilmesi bekleniyor. Bu işlemciye sahip ilk akıllı telefon modellerinin Xiaomi Mi 12, Samsung Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra olması bekleniyor.

Özellikle GPU’da iddialı olacak işlemci, 2022’de Huawei ve yukarıdaki modeller dışında başka birçok amiral gemisini de giriş yapacak.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi