reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 898 Snapdragon 8 gen 1

Amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 898 için isim değişti

Mobil işlemci devi Qualcomm imzalı yeni amiral gemisi işlemcisi beklendiği gibi Snapdragon 898 adını taşımayacak gibi görünüyor.

Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisinin şimdiye kadar hep Snapdragon 898 adını taşıması bekleniyordu. Ancak sağlam kaynak Ice Universe bunun söz konusu olmadığını duyurdu. Ona göre işlemciye “Snapdragon 8 gen 1” gibi sürpriz ve garip bir isim verilecek.

Neden bu kafa karışıklığı yaratacak ismin seçildiği bilinmiyor ancak Snapdragon 898 / Snapdragon 8 gen 1, kesin olarak Qualcomm tarafından 30 Kasım tarihli “Snapdragon Tech Summit” etkinliği kapsamında lanse edilecek. 2022’de birçok amiral gemisinde yer alacak işlemcide, 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 Prime, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor.

Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkacağı açıklanan toplam sekiz çekirdekli Snapdragon 8 gen 1 işlemcide, GPU olarak Adreno 730 görev yapıyor. Uzun zamandır gündemde olan işlemci, 2022’de 5G modem olmadan Huawei tarafından dahi kullanılabilir. Ancak bunun henüz kesin olmadığını belirtelim.

Snapdragon 898 yani Snapdragon 8 gen 1 merak edilirken, Qualcomm kısa süre önce dört yeni işlemci tanıttı

Qualcomm tarafından tanıtılan yeni Snapdragon işlemciler, tam olarak 778G Plus, 480 Plus, 695 ve 680″ oldu. “Plus” takısını artık orta ve giriş seviyesinde de kullanacak firma, yeni işlemciler ile gelecek Android telefonlara performans artışı getirecek. Yeni işlemciler sayesinde yeni giriş ve orta seviye Android telefonların sunduğu özellikler de artacak.

Modeller sürpriz olmayacağı üzere aşırı büyük bir fark getirmiyor. Ancak yine de dikkat çeken detaylar var. Burada en çok öne çıkanlardan birisi Snapdragon 695 oluyor. Düşük seviye cihazlara 5G desteği getirecek işlemci, 690’a oranla CPU’da yüzde 15, GPU’da ise yüzde 30’lık bir artış vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu işlemcinin altındaki Snapdragon 680 ise 5G desteğine sahip değil. Bu işlemci 5G’nin aktif olmadığı pazarlardaki telefonlara odaklanıyor ve 695 gibi 6 nm üretim sürecinden çıkıyor. 778G Plus’ı dahi 6 nm üretim sürecinden çıkartarak 5 nm üretim yoğunluğunun önüne geçen Qualcomm, Android tarafını desteklemeyi sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın