reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Plus Gen 1 tanıtıldı

Son aylarda gündemden düşmeyen üst düzey mobil işlemci Snapdragon 8 Plus Gen 1 için resmi tanıtım sonunda yapıldı.

Qualcomm imzalı Snapdragon 8 Plus Gen 1 ve Snapdragon 7 Gen 1 ile resmi olarak tanıştık. Önümüzdeki dönemde birçok farklı amiral gemisi telefona gücünü verecek üstte konumlanan 8 Gen 1 Plus işlemci modeli, TSMC’nin 4 nm üretim sürecinden çıkıyor ve 3.19 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2, 2.75 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.80 GHz hızında çalışan dört adet Cortex- A510 çekirdeği bir araya getiriyor. Karşılaştırmak adına bir önceki sürüm Snapdragon 8 Gen 1, 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan toplam sekiz çekirdekli işlemci ile 8 Plus Gen 1 arasında daha yüksek saat hızlarının etkisiyle devasa bir performans farkı bulunmuyor.

Yeni işlemcisi ile beklendiği gibi ufak bir atılım yapan Qualcomm, resmi olarak CPU’da ve GPU’da yüzde 10’luk bir artıştan bahsediyor. Bu artışa rağmen yüzde 15 daha az enerji harcayan ve bununla kâğıt üzerinde 1 saat kadar pil ömrü farkı yaratacağı aktarılan işlemci, dediğimiz gibi yalnız da gelmedi. Bugün aynı zamanda Snapdragon 7 Gen 1 işlemci de tanıtıldı. Orta üst seviye cihazlara özel işlemci, özellikle oyunlara odaklanıyor ve Snapdragon 778G’ye oranla yüzde 20’lik bir grafik performans artışı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yıl bitmeden 8 Plus Gen 1 kullanan çok sayıda amiral gemisi bekleniyor ve bildiğimiz kadarıyla en az beş cihaz kesin olarak bu işlemciyi taşıyor. Yeni işlemciyi kullanacak ilk isimler ise Lenovo, Motorola, OnePlus, Xiaomi ve Samsung olacak bilgisi veriliyor. Yılın sonuna doğru diğer markaların cihazlarıyla beraber çok sayıda Gen 1 Plus kullanan amiral gemisi telefon modeli elde edilebilir hale gelecek.

Snapdragon 8 Plus Gen 1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın