reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 LOG Tasarım

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 için resmi tarihi verdi

Mobil işlemci devi Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2 için resmi tanıtım tarihini net olarak açıkladı.

Qualcomm, dün akşam detaylarına burada yer verdiğimiz yeni Snapdragon W5 Plus Gen 1 ve Snapdragon W5 Gen 1 işlemcilerini tanıttı. Bu akıllı saatlere özel işlemcileri tanıtıldığı etkinlik kapsamında firmanın bir sonraki etkinliği için de tarih verildi. Resmi paylaşıma göre 2022’nin Snapdragon Summit etkinliği 15-17 Kasım tarihleri arasında Hawaii’de olacak. Bu etkinlikte birçok duyuru yapılacak, şovun yıldızı ise kesinlikle Snapdragon 8 Gen 2 tanıtımı olacak. Peki bu önemli işlemci hakkında neler biliyoruz? Şimdiye kadar yapılmış birçok ilginç sızıntı var.

Qualcomm geçtiğimiz dönemde karşımıza Snapdragon 8 Gen 1 Plus işlemci ile çıktı. Bu işlemci TSMC’nin 4 nm üretim sürecinden çıkıyor ve 3.19 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2, 2.75 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.80 GHz hızında çalışan dört adet Cortex- A510 çekirdeği bir araya getiriyor. Karşılaştırmak adına bir önceki sürüm Snapdragon 8 Gen 1, 3.0 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek bir araya geliyor. 2022 bitmeden tanıtılacak ve Snapdragon 8 Gen 2 işlemcide ise kurulum yapısı ilginç şekilde değişebilir.

Ortaya atılan iddialara göre yeni işlemci şimdiki altyapılardan farklı olarak 1+2+2+3 çekirdek dizilimi üzerine kurulabilir. Burada spesifik olarak bir adet Cortex-X3, iki adet Cortex-A720, iki adet Cortex A710 ve üç adet A510 çekirdeği bir araya gelebilir. TSMC’nin 4 nm üretim sürecinden çıkacak yani 3 nm seviyesine inmeyecek bilgisi verilen üst seviye işlemci, dört farklı çekirdek türü ile beraber performans ve verim konusunda yeni bir seviyeye çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm işlemci tarafında başka çalışmalar da yapıyor. 2023’ün amiral gemilerine gücü verecek Snapdragon 8 Gen 2 yanında firma bilgisayar tarafında da etkili olmak istiyor. Qualcomm aslında hali hazırda dizüstüler için işlemciler üretiyor ancak bunlar Apple’ın yeni nesil M-Serisi işlemcilerinin karşısına konumlandırılmıyor.

Firmanın M-Serisi işlemcilerin karşısına çıkacak ilk çözümü ise şirket CEO’sunun açıklamasına göre ancak 2023’ün sonunda pazara sunulacak. Alandaki bu yeni nesil işlemciden, Qualcomm tarafından satın alınan ve eski Apple işlemci mühendisleri tarafından kurulan Nuvia şirketi sorumlu olacak.

Qualcomm adımları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display