reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon W5 Plus Gen 1 ve Snapdragon W5 Gen 1

Qualcomm, akıllı saatler için yeni Snapdragon işlemciler tanıttı

Mobil işlemci devi Qualcomm, akıllı saatlere özel yeni işlemcilerini tanıttı. Bugün Snapdragon W5 Plus Gen 1 ve Snapdragon W5 Gen 1 geldi.

Qualcomm, yapılan sızıntıların ve beklentileri aksine yeni akıllı saat işlemcilerine Snapdragon Wear 5100 ve Snapdragon Wear 5100+ değil Snapdragon W5 Plus Gen 1 ve Snapdragon W5 Gen 1 isimleri verdi. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkan işlemciler, 12 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon Wear 4100 serisinden çok daha yüksek performans ve enerji tasarrufu getiriyor. Qualcomm burada spesifik olarak iki kat daha yüksek performanstan ve yüzde 50 daha yüksek pil ömründen bahsediyor. Yeni üretim teknolojisi ile yerlerini aldıkları işlemcilerden yüzde 30 daha az yer kaplayan, bu sayede de pile daha fazla yer bırakan Snapdragon W5 Plus Gen 1 ve Snapdragon W5 Gen 1, birbirlerinden temelde AON yardımcı işlem birimi (22 nm üretim süreci) ile ayrılıyor. Plus modelde yer alan bu yardımcı işlem birimi, her zaman açık ekran özelindeki görevleri ana işlemciden kendi üzerine alıyor. Bu sayede ciddi enerji tasarrufu elde edilebiliyor.

Yıl bitmeden birçok gelişmiş akıllı saate gücünü vermesi beklenen bu işlemciler, ilk olarak Mobvoi ve OPPO markalarından gelen akıllı saatlerde karşımıza çıkacaklar. Şu an yeni işlemcileri temel alan 25 farklı akıllı saatin geliştirildiği Qualcomm tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu arada Qualcomm işlemci tarafından başka çalışmalarda yapıyor. Şu an 2023’ün amiral gemilerine gücü verecek Snapdragon 8 Gen 2 üzerinde aktif olarak çalışan dev isim, bilgisayar tarafında da etkili olmak istiyor. Qualcomm aslında hali hazırda dizüstüler için işlemciler üretiyor ancak bunlar Apple’ın yeni nesil M-Serisi işlemcilerinin karşısına konumlandırılmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın M-Serisi işlemcilerin karşısına çıkacak ilk çözümü ise şirket CEO’sunun açıklamasına göre ancak 2023’ün sonunda pazara sunulacak. Alandaki bu yeni nesil işlemciden, Qualcomm tarafından satın alınan ve eski Apple işlemci mühendisleri tarafından kurulan Nuvia şirketi sorumlu olacak.

Qualcomm adımları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display