reklamı kapat

POPÜLER

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı, sürücü zafer kazandı

Emsal karar; trafik kazası sonrası bakıcı giderleri sigortadan

Geçirdiği bir trafik kazası sonrası sakat kalan sürücü trafik sigortası ödemeleri konusunda istediğini alamadı ve yargıya başvurdu. Ortaya emsal karar çıktı.

Trafikte yaşanan anlaşmazlıklar sonucu birçok kere yargıya başvurulduğunu gördük. Bu tip başvurular genelde aynı durumu tekrar yaşayabilecek sürücüler için emsal karar niteliği taşıyor. Bunun son örneği trafik kazası sonucu sakat kalan bir sürücü hakkında yaşandı. Trafik kazası sonrası yaşanan durum sebebi ile sürücü bakıcı giderlerinin sigorta şirketi tarafından ödenmesini talep etti. İstediği sonucu hem sigorta şirketinden hem de mahkemeden alamayan sürücü Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay ise “Sigorta şirketi kazada sakat kalan kişinin bakıcı giderlerini de karşılamak zorundadır” kararını verdi.

Emsal karar sonrası yargı sürücüyü haklı buldu

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi şu ifadelere yer verdi; “Dava, trafik kazası sonucu oluşan cismani zarar nedeniyle sürekli bakıcı gideri zararından oluşan maddi tazminat talebine ilişkindir. İlk derece mahkemesi tarafından 01.06.2015 tarihinde yürürlüğe giren Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (ZMSS) genel şartları gereği bakıcı giderinin sakatlık teminatı çerçevesinde kaldığı ve sakatlık teminatına ilişkin limitin tüketilmiş olduğu gerekçesiyle davalının sorumluluğunun kalmadığına hükmedilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Davaya konu edilen sürekli bakıcı gideri zararının poliçedeki tedavi giderleri teminatından karşılanması gerektiği dikkate alınmak suretiyle karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirmeyle karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”

Bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın