reklamı kapat

POPÜLER

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı, sürücü zafer kazandı

Yeni emsal karar; sıfır otomobili “ayıplı” çıkan sürücü yargıya gitti

Trabzon’da bir sürücü, sıfır kilometre olarak aldığı otomobilinde bir süre sonra kusurlar fark edince aldığı yere başvurdu. Sürücü istediği cevabı alamayınca ise yargıya giderek emsal karar elde etti.

Sıfır kilometre olarak alınan otomobillerin kusurlu çıktığını sıkça duymaya başladık. Bunların sonuncusu Trabzon’dan geldi. 113 bin TL’ye sıfır olarak aldığı otomobilde arka kapısının üzerinde göçükler fark eden Cengiz Şahin, durumu aldığı bayii ile görüştü. Bayiiden istediği yanıtı alamayan mağdur sürücü konuyu yargıya taşıdı.

Trabzon Tüketici Mahkemesi’nde, bilirkişi incelemeleri sonucu bu göçüklerin kullanıcı kaynaklı olmadığı söylendi. Sıfır kilometre ‘ayıplı’ araç satan bayinin bu sorumluluğu alması gerekir” denilen kararda, otomobilin 2017’teki satış miktarı, yani 113 bin 394 liranın davacı sürücüye iade edildi.

Avukat Bünyamin Bayram, “Cengiz bey bu aracı satın almıştı. 3 ay sonra gizli ayıp niteliğinde araçta göçükler, dalgalanmalar meydana geldi. Bu noktada biz de servise başvurduk. Servis bize olumlu bir sonuç vermedi. ‘Gizli ayıp niteliğinde değil, sürücü hatasından kaynaklı’ olduğu söylendi. Biz de ihtarnameler çektik ve yargı sürecini başlattık. İlk derece mahkemesi yargı sürecinde ‘gizli ayıp niteliğinde’ olduğunu belirterek tüketiciyi haklı buldu.

İtiraz süreci olan istinafa gönderildi. Burada da haklı bulunduk. Daha sonra konu, nihai kararı verecek olan Yargıtay’a taşındı. Bir hafta önce de karar çıktı. Bilirkişi raporu doğrultusunda tüketici haklı bulundu. ‘Tüketicinin bu gizli ayıpta mağdur olamayacağı’ belirtilerek satıcıya iadesine karar verildi.

O doğrultuda biz de işlemleri başlatacağız. Cengiz bey 113 bin 394 TL’yi geri alıp arabayı da iade edecek. Yargıtay’ın bu kararı tüketici olan birçok mağdur için de emsal temsil edeceğinden dolayı onlar için de büyük müjde oldu” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emsal karar sonrası sürücü yerli otomobil vurgusu yaptı

Mağdur sürücü Cengiz Şahin ise, “Kısa bir süre sonra otomobilin ‘C’ sütununda göçükler meydana gelmeye başladı. Bu konuda birçok kişi mağdurdu. Biz de bunu yargıya taşıdık, iyi ki de taşımışız. Yargıdan beklediğimiz sonuç da geldi, bizi haklı buldular. Sonuçlanan mahkemenin ardından paramızı alacağız.

Avrupa otomobilden canım yandı. Fabrikasyon hatası çıktı. Bunun da arkasında durmadılar, sıkıntı yaşadık. Şimdi ise yerli otomobilimiz çıkıyor. Tanıtımını izledik, çok da beğendik. İade edilecek para ile yerli otomobil almak istiyorum. İnşallah kısa sürede piyasaya sürülür. Biz de yerli otomobilimize yatırımımızı yaparız, kendi malımızı kullanırız” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Bu da Ferrari Roma