reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Emsal karar; sıfır aldığı otomobili boyalı çıkan sürücü zafer elde etti

İzmir’de aldığı sıfır otomobilde boya kusuru ile karşılaşan sürücü konuyu yargıya taşımaya karar verdi. Sonuçlar ise yine bir emsal karar niteliğinde oldu.

Sıfır otomobil alımları özellikleri sürücülerin daha güvenli hissettirmeleri sebebi ile rağbet görüyor. Çünkü ikinci el satışlarında yapılan usulsüzlükler sonucu bir çok sürücü mağduriyet yaşıyor. Bire bire markalar ile iletişim kurmak isteyen alıcılar ise çareyi sıfır otomobil alımına yöneltiyor. Nitekim bu da her zaman bir çözüm olmuyor.

İzmir’de yaşayan bir sürücü 10 sene önce sıfır kilometre aracının tamponunda bir boya kusuru fark etti. Bunun üzerine aracı aldığı yere başvuran mağdur sürücü Baki Çakma, maalesef olumlu bir çözüm elde edemedi. Hal böyle olunca konu yargıya taşındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Baki Çakmak, “1 Eylül 2010 tarihinde arabayı aldım. Ben titiz bir adamım. Paspasların üzerinde hala gazeteler durur, aracıma ayak değmedi. Aracı aldıktan 2 ay sonra aracımı yıkarken bir anormallik olduğunu gördüm ve şaşırdım.

Elimi sürdüm ve aracın sol arka çamurluk kısmında vernik atmasının olduğunu gördüm. Yetkili servise aracı götürdüm ve onlar da bu arabanın boyalı olduğunu söylediler. ‘Ben bu aracı sıfır olarak aldım, nasıl boyalı?’ dedim.

Ne yapacağımızı sorduğumda bana ‘Hukuki yollara git, müracaatını yap, istediğin yere şikayet et’ tarzında konuştular. Moralim bozuldu. Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat ettim, 8-9 aylık bir süreç sonunda misliyle değişim kararını aldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu emsal karar önemli bir adım oldu

Avukatımla görüştüm ve mahkemeye gittim. Dava 5 celsede sonuçlandı. Sonuçlandıktan sonra konuyu Yargıtay’a gönderdiler. 2015 yılında Yargıtay sonucu geldi. Misliyle değişim kararı varken ‘boyanın aracın kullanımına engel teşkil etmediği’ yönünde Yargıtay karar verdi.

Ben bu aracı sıfır aldım, böyle bir şeyin olması mümkün değil. Tekrar mahkemeye gittim ve hakim yine misliyle değiştirilmesi kararını aldı. 9 Aralık 2020’de Avukatım Seher Delibayır, ‘Gözün aydın, iyi sonuç geldi’ dedi. Daha sonra karşı taraf konuyu Hukuk Genel Kurulu’na gönderdi ve aracın değerine itiraz ettiler.

Hukuk Genel Kurulu da bizim lehimize karar aldı. Bilirkişi raporunu yine tuttu ve 190-200 bin TL civarı değer biçti. Karşı taraf buna da itiraz etti. Artık bilmiyorum hakkımızı nasıl arayabiliriz? Mağdur durumdayım.

‘Güvenli bir araba’ diye aldık ama maalesef ayıplı mal satmışlar bize. Yaşadığım süreçte sinir ve stresten şeker hastası oldum. Evde tartışmalar ve huzursuzluk oldu” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Elektrikli BMW araçları için tasarlanan fütüristik ses