reklamı kapat

POPÜLER

trafik

Tüketiciyi endişelendiren haber; sıfır otomobil aldı, 5 parça boyalı çıktı

Konya’da yaşayan bir vatandaşın 2014 yılında aldığı 171 bin lira değerindeki sıfır otomobil, 5 parça boyalı çıktı. Mahkeme konu ile ilgili sevindiren bir karara vardı.

Gün geçmiyor ki ülkemiz ilginç olaylara sahne olmasın. Konya’da yaşayan Ömer G. isimli şahıs, 2014 yılında bir bayiden sıfır kilometre bir araç satın aldı. 171 bin lira değerindeki aracını 11 ay sonra satmaya karar verdi. Satış sırasında ekspertiz yaptıran alıcı hiç beklemediği bir tablo ile karşılaştı. İnceleme sonrasında ön kaput, tavan, çamurluk ve kapılarında 5 parça boya olduğunu anlaşıldı. Ömer G. durumu bayi yetkilileri ile paylaştı ancak bir sonuç alamadı. 2014 yılında mahkemeye taşıdığı konu Konya 1. Tüketici Mahkemesi tarafından reddedildi. Gerekçe ise otomobilin 11 ay kullanılması oldu. Ömer G’nin avukatı Önder Özer, kararı temyiz ettirdi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi konuyu inceledikten sonra Ömer G’nin mağduriyetini haklı buldu. Sıfır kilometre ‘ayıplı’ araç satan bayinin bu sorumluluğu alması gerekir.” diyen mahkeme 171 bin liranın mağdura iadesinine karar verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sıfır otomobil alırken kontrol ettirin

Konu ile ilgili Özer; “Uzun bir yargılama süreci oldu ve 4-5 defa bilirkişi incelemesi yapıldı. Bütün raporlarda ortak sonuç, ‘otomobilin 5 parçasının boyalı olduğu’ yönündeydi. Bu durum, aracın satış bedelini ciddi oranda düşürüyor, satışını da zorlaştırıyordu. Yerel mahkeme, aracın 12 ay kullanılmış olmasından otomobilin iadesini kabul etmedi. Belirli miktar ‘ayıp bedeli’nde indirimin müvekkilime verilmesini hükmetti. Bunu kabul etmedik. İstinaf mahkemesi 5 yıl sonra çok güzel bir karar verdi. Şimdi arabayı vereceğiz ve ödenen parayı iade alıyoruz. Bu karar, emsal nitelik taşıyor. Burada bir karmaşa vardı, bedel indirimi mi yoksa aracın tümüyle iadesi mi gerekiyor, bu çözülmüş oldu. Tüketicinin seçimlik hakları var, müvekkilim iadesini istedi, bu da gerçekleşmiş oldu. Otomobilin boyaya sebep olacak bir kazaya karışmadığı emniyetten de tescil edildi. Sıfır araç alırken mutlaka boya analizi yapılması gerekiyor. Buna benzer birkaç olay daha gördüm.” şeklinde konuştu.​

İlginizi çekebilir

SW gövdede performans keyfi; Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake