reklamı kapat

POPÜLER

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı, sürücü zafer kazandı

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı sürücü zafer kazandı

Antalya’da bir sürücü, sıfır kilometre olarak aldığı otomobilinde bir süre sonra kusurlar fark edince aldığı yere başvurdu. Sürücü istediği cevabı alamayınca ise yargıya giderek emsal karar elde etti.

Sıfır kilometre olarak alınan otomobillerin kusurlu çıktığını sıkça duymaya başladık. Bunların sonuncusu Antalya’dan geldi. 2016 yılında 46 bin TL’ye sıfır olarak aldığı otomobilin sol arka kapı menteşelerine sökülme izleri fark eden sürücü, durumu aldığı bayii ile görüştü. Bayiden istediği yanıtı alamayan mağdur sürücü konuyu yargıya taşıdı. Bayii konunun fabrikasyon olduğunu ve ayıplı olmayacağını iddia etti.

Mağdur sürücü “aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesi, bu mümkün değilse de sözleşmeden dönme hakkı kullandırılarak araç satış bedelinin faiziyle firmadan tahsili” talebinde bulundu. Bu istekten de red cevabı alınınca konu hukuk yollarına taşındı. Her ne kadar ilgili başvuru ilk davada kabul görmese de Yargıtay sürücüyü haklı buldu. Böylece bir emsal karar oluştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emsal karar sonrası açıklama

Verilen kararın ardından “Mahkemece, aracın sol arka kapı menteşesinde ve menteşe vidasında yer alan çizikler ve rötuş boyalarının bulunmasına ilişkin ayıbın giderim ve var ise araç değeri üzerinde oluşturacağı değer düşüklüğüne ilişkin ayıp nedeniyle seçimlik haklardan, bedel indirim uygulanmasının uygun olacağı değerlendirilerek, sonucuna göre hüküm tesisi gerekirken, eksik inceleme ile karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.” ifadelerine yer verildi. Bunun gibi emsal karar haberleri LOG.com.tr’de olamaya devam edecek.

İlginizi çekebilir

Volvo XC40 Recharge