reklamı kapat

POPÜLER

Heyecan dorukta; yerli otomobil üstü kapalı görücüye çıktı

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobil projesinde sona yaklaşıldı. Modelin prototip hali bakanlara özel olarak görücüye çıkarıldı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Otomobili Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Üretimi adeta yıl hikayesine dönen yerli otomobilin ilk prototipi yetkili kişiler ile paylaşıldı. Aracın üzeri örtülü şekilde basın açıklaması yapan bakan; “Yıl sonunda halkımızın beğenisine sunacağımız prototipimizin ilk modelini inceledik.” şeklinde konuştu. Bakan Varank aynı zamanda çalışmaları yerinde inceleyerek AR-GE merkezlerini de ziyaret etti. Basın mensupları ile paylaşılmayan yerli otomobil prototipi ise normalden küçük boyutları ile merak uyandırdı. Ancak edinilen bilgilere göre paylaşılan prototipin üç boyutlu çizim hali olduğu anlaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil hakkında Bakan Varank da açıklama yapmıştı

Bakan Varank detaylı açıklamalarında; “TOBB ve beş babayiğit, yerli otomobil için bir araya gelmişti. Bu firmaların bir iş planı var. Buna göre bu senenin sonunda, bir ön prototip ortaya çıkacak. Test süreçlerinden sonra da üretilebilir bir model haline dönüşecek. Daha sonra yatırımlarla 2022 yılında inşallah biz yerli otomobilimizi yollarda göreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza yaptığımız sunumda da bu iş planını konuştuk. Proje şu anda kendi takvimine göre ilerliyor. Önemli bir gecikme yok. Aracın mühendislik tasarımına başlandı. Cumhurbaşkanımıza bu çalışmalardan örnekler de gösterildi. Şu an üç boyutlu çizimler yapılıyor. Kaynak anlamında bir sıkıntı yok, şu an itibariyle bir yabancı kaynak arayışı da bulunmuyor. Firmalar taahhütlerini yerine getiriyor, biz de devlet olarak projeye verdiğimiz teşviklerden faydalanacakları şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz.” diyerek halihazırda 50 kişilik yerli otomobil teknik ekibin bulunduğunu rakamın kısa sürede 300’e çıkacağını ifade etti.

İlginizi çekebilir

Volkswagen T-Cross için çarpışma testi sonuçları açıklandı